Prasa i książka w Starej Warszawie

Treść relacji

W świątecznej atmosferze spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku i w tej edycji cyklu z "Dwoma Panami po spacerze...". 

14 grudnia 2023 roku skorzystaliśmy z gościnności Wypożyczalni nr 7 przy ul. Marszałkowskiej 55/73 i życzliwej opieki Pani Izabeli Wolskiej-Rzewuskiej. 
Cykl, którego głównymi aktorami byli Andrzej Sołtan oraz Sebastian Lenart przy lektorskiej pomocy Jacka Pacochy; współfinansował Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Przypomnę, że spotkania varsavianistyczne  organizowane były przez Fundację Bez Wizy wspólnie z Czytelnią Naukową nr VII, a ich partnerem był Oddział Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
To ostatnie spotkanie wykładowcy poświęcili tematowi książki; słowa pisanego, drukowanego, wydawcom, księgarzom i bibliotekom. Temat o tak szerokim zakresie został zaledwie zasygnalizowany podczas dwugodzinnego wieczoru. Tym bardziej, że historia obecności książki w Warszawie jest niezwykle bogata i frapująca. 

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne odsłony poszukiwań "Dwóch Panów..." będą kontynuowane i wrócą do "Piwnicy pod Regałami" wraz z zakończeniem remontu przy ul. Świętojańskiej (co właśnie nastąpiło).

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.

Wesołych świąt!