Z Pawłem Edmundem dookoła

5 czerwca odbyło się piąte spotkanie Spontanicznej Grupy Dzielny Kolektyw.

Dla uczczenia roku Pawła Edmunda Strzeleckiego wykonaliśmy grę planszową "Z Pawłem Edmundem dookoła".

Powstała gra, w duchu prawie zero waste (z pudełka po kuchence gazowej, gazet i różnych opakowań - tylko krepina nowiutka), z wielką ilością szczegółów, przestrzennymi elementami krajobrazu i kojarzącymi się z podróżą Pawła Edmunda Strzeleckiego detalami. Stąd cudownej urody wulkan Kilauea i góra Kościuszki, wielbłądy i kopalnia złota oraz kolaże widokowe pieczołowicie wyselekcjonowane.

Walkę o zwycięstwo stoczyli patroni roku 2023, dlatego każdy patrona sobie wybrał i wyścig ruszył.
Na naszych śmiałków (Kopernik, Matejko, Szymborska, Piłsudska, Tetmajer, Fredro, Nowosielski, Mochnacki; sam Strzelecki nie brał udziału, bo byłoby głupio, gdyby przegrał) czekało po drodze mnóstwo zasadzek – pól "Trzy do przodu, trzy do tyłu", na których stanąwszy trzeba było wykazać się wiedzą z życia i podróży Strzeleckiego oraz pola "jest jeszcze szansa". Zatrzymanie się na tych ostatnich groziło głównie stratą kolejki (Strzeleckiego ciągle coś po drodze zatrzymywało).

Wyścig zaczął się bardzo szczęśliwie dla Szymborskiej, po piętach deptał jej Kopernik. Wyjątkowo podróż dłużyła się Tetmajerowi i hrabiemu Fredrze. Za to wszystkie pola potencjalnie niebezpiecznie, niczym bezbłędny saper omijał Mochnacki. Piłsudska i Nowosielski posuwali się równym tempem w środku stawki, za to Matejko, po początkowym marazmie, nabrał wigoru i finalnie to on został mistrzem naszej rozgrywki!

Nieobiektywnie, acz autorytarnie oznajmiamy, że gra jest fantastyczna! Bawiliśmy się świetnie, mieliśmy naprawdę niezły ubaw. No i przy okazji sporo się dowiedzieliśmy o Strzeleckim, który jak się okazało, był naprawdę postacią niezwykłą!
Gra znajduje się obecnie przed drzwiami do biblioteki i jest obiektem zachwytu odwiedzających, natomiast w lipcu stanie się ważną częścią Urzędowego Placu Zabaw – będziemy w nią grać w środy (środa – Dzień Gier Różnych).