Rynek, jakiego nie znamy

24.07 - 29.12.2023, 10:00 - 19:00

Wszystkich czytelników i wielbicieli Warszawskiej Starówki zapraszamy do Wypożyczalni 43, przy ul. Świętojańskiej 5, gdzie, oprócz wystawy fotograficznej Marii Laskowskiej, można obejrzeć niewielką ekspozycję, na którą składają się kopie starych rycin i fotografie ukazujące w perspektywie historycznej Rynek jakiego nie znamy. To na tym średniowiecznym placu Starej Warszawy i w najbliższym jego sąsiedztwie rozgrywały się wydarzenia o wielkim znaczeniu dla stolicy i całego kraju. Tutaj na przestrzeni wieków skupiało się życie Księstwa Mazowieckiego, a później całego nowoczesnego państwa. Na Staromiejskim Rynku, przed Ratuszem, dokonywano publicznych egzekucji, rozgrywały się bitwy, odbywały się manifestacje polityczne  oraz toczyło się codzienne życie mieszkańców. Czas Powstania Warszawskiego 1944 roku był największą katastrofą w historii Rynku i Starego Miasta. Zagłada tej najstarszej warszawskiej dzielnicy była nie tylko skutkiem zaciętych walk powstańczych, ale także systemowo i celowo realizowanej przez Niemców decyzji politycznej mającej na celu zniszczenie zabytków kultury polskiej. 

W tym roku mija 70 lat od chwili, kiedy dzięki gigantycznej pracy rzeszy architektów, konserwatorów, artystów i robotników oraz przy ogromnym wysiłku całego społeczeństwa podniesiono z gruzów serce warszawskiego Starego Miasta. To właśnie tu 22 lipca 1953 roku odbyły się oficjalne uroczystości oddania do użytku odbudowanego Traktu Starej Warszawy. Odbudowę, a właściwie rekonstrukcję, zrealizowano z zachowaniem każdego autentycznego okrucha, każdego śladu przeszłości. To był absolutnie wyjątkowy, bez precedensu, przykład całkowitego odtworzenia historycznego zespołu architektonicznego. Świat docenił to wielkie dzieło odbudowy i w 1980 roku Stare Miasto wraz z Katedrą, Zamkiem Królewskim oraz Placem Zamkowym wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 

Od wieków piewcami piękna Rynku i Starego Miasta, była cała plejada wybitnych poetów m.in.: Adam Jarzębski, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Artur Oppman, Wiktor Gomulicki, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Władysław Broniewski, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński i wielu, wielu innych. Przy okazji naszej wystawy będzie można „podzielić się poezją”, tj. wybrać spośród wydrukowanych utworów ten najpiękniejszy, aby zabrać z sobą i poczytać w tramwaju, autobusie, czy w domu przy kawie.

 

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.

Wesołych świąt!