Reiwa - film dokumentalny

23.04.2024, 18:00

23 kwietnia o godzinie 18:00 Biblioteka MDM (ul. Marszałkowska 55/73) udostępni przestrzeń na pokaz filmu dokumentalnego "Reiwa" i spotkanie
z twórcami. Wstęp wolny.

Reiwa to nazwa nowej ery, okresu panowania cesarza Japonii Naruhito, obowiązująca od 1 maja 2019 roku. Rząd Japonii poinformował, że oficjalne tłumaczenie nazwy nowej ery Reiwa w języku angielskim to: „Beautiful Harmony”. Tłumacząc na język polski, Reiwa oznacza „Piękną Harmonię”.
Reiwa to również tytuł filmu dokumentalnego poruszającego temat polowań na delfiny w Japonii, procederu handlu dzikimi zwierzętami – Wild Life Trade oraz problemu zamykania delfinów w niewoli w wodnych parkach rozrywki, delfinariach, oceanariach i wszelkich miejsc tego typu. Ten dokument to apel skierowany do turystów oraz użytkowników delfinariów, delfinoterapii oraz wszystkich form wykorzystywania delfinów. To również forma nacisku na administrację japońską w celu zakończenia corocznych polowań na delfiny w Japonii.
W pokazie weźmie udział, jako komentator, prof. Marcin Urbaniak - kognitywista, etyk, działacz społeczny. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Nad materiałem filmowym pracowali tacy eksperci jak: - dr Robert Maślak - biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zaangażowany na rzecz humanitarnej ochrony zwierząt. Zabiera głos w istotnych społecznie problemach związanych z warunkami życia gatunków nieudomowionych w niewoli. Współautor projektu dotyczącego zachowania i dobrostanu niedźwiedzi. Wielokrotnie występował publicznie w obronie zwierząt. Podejmował, m.in. działania w sprawie
zapobieżenia budowie delfinariów w Polsce, a ostatnio krytykuje ataki Rosji na ukraińskie cele na Morzu Czarnym, które przyczyniają się do śmierci dziesiątków tysięcy delfinów.
- Jakub Banasiak - psycholog zachowań zwierząt, członek Dolphinaria-Free Europe Coalition, uczestnik badań nad zachowaniami dzikich delfinów, ekspert w dziedzinie dobrostanu delfinów trzymanych w niewoli, problematyki whale & dolphin watching i delfinoterapii, współpracownik Fundacji Viva.

Producentami filmu są:
* Katarzyna Kozak – aktywistka prozwierzęca od blisko 6 lat. Paroletnia wolontariuszka Viva Interwencje. Milośniczka kotów i rodzinnego Podlasia. Aktywnie działa na wszelkich poziomach pomocy zwierzętom.
* Edwin Radzikowski – aktywista prozwierzęcy od blisko 5 lat. Organizator wielu akcji w przestrzeni publicznej oraz w social mediach. Z wykształcenia archeolog, z pasji – artysta grafik, fotograf.

Dodatkowe informacje:

* K. Kozak i E. Radzikowski są pomysłodawcami i organizatorami polskiego oddziału Fundacji Kapitana Paula Watsona
Reżyseria, zdjęcia, montaż: Paweł Artyfikiewicz
Projekt graficzny: Edwin Radzikowski
Materiały użyte w filmie: Kunito Seko, Jakub Banasiak i Warsaw Dolphin Defenders Group
Muzyka: Price of Freedom by Daddy’s Music via Pixabay
Producenci: Katarzyna Kozak and Edwin Radzikowski