Pierwsza polska wyprawa w Himalaje

We wtorek 28 marca gościem "Piwnicy pod Regałami" była znana reżyserka i scenografka filmów dokumentalnych Anna Pietraszek. Uczestnicy spotkania zobaczyli jej trzy filmy poświęcone pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje. Obłożony klątwą szczyt Nanda Devi, próbowali zdobyć w 1939 roku wspinacze, inżynierowie: Adam Karpiński, Janusz Klarner, Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz.
Zarówno wyprawa, jak i losy uczestników, którzy ją przeżyli, były tragiczne. Traktowały o tym dwa filmy Anny Pietraszek: "Nanda Devi, bogini zwycięstwa" i "Orłem być". Kulminacją wczorajszego spotkania była projekcja unikatowego, zagubionego filmu z ekspedycji z roku 1939 - "Nanda Devi East 1939". Dzięki ogromnej pracy poszukiwawczej reżyserki, po wielu latach został on odnaleziony w Brytyjskim Instytucie Filmowym, podany renowacji i zmontowany przez Nią w konwencji filmów przedwojennych.
Dziękujemy Autorce za pełną pasji opowieść o dramatycznych początkach polskiego himalaizmu, a także Polskiemu Klubowi Górskiemu za przygotowanie tego niezwykłego spotkania.