<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2022
2022
Grudzień

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH


Grudzień to miesiąc, w którym dzieci małe i duże czekają… na zimę, na choinkę, na Boże Narodzenie, na świętego Mikołaja i oczywiście na prezenty! Czas oczekiwania wydaje się krótszy, gdy czymś się zajmiemy, dlatego proponuję na długie grudniowe wieczory książki o zimie i nadchodzących Świętach.Wesoły Ryjek razem z mamą, tatą i nieodłącznym żółwiem przytulanką przeżywa zimowe przygody: wyjeżdża w góry na narty,  bawi się w bitwę śnieżną i uczestniczy w przygotowaniach świątecznych – piecze pierniczki, ubiera choinkę i uczy się kolęd.
Pełne ciepła i humoru opowiadania na jesienne i zimowe wieczory.


Rodzina Basi przygotowuje się do świąt. Najwięcej zajęć ma oczywiście Mama, ale niestety, to właśnie jej przytrafia się przykry wypadek i nie może zajmować się pracami domowymi. Basi, Jankowi i Tacie z pomocą Babci udaje się jednak wszystko przygotować i uratować święta.
Sympatyczna opowieść o rodzinie, przyjaźni, współpracy i o bardzo udanej wigilii. Udanej, chociaż troszkę innej niż poprzednie.


Pani Rogers z pomocą Amelii Bedelii przygotowuje święta. Pełna zapału Amelia każde polecenie pani Rogers, jak zwykle, rozumie dosłownie. Jest to przyczyną wielu nieporozumień i „wpadek” kulinarnych. Mimo tych „wpadek” ciotka Myra, którą Rogersowie zaprosili na święta jest zadowolona, a późnym wieczorem  pojawia Święty Mikołaj z prezentami.
Zabawna historia dla wszystkich od lat 5 do 105!


Nastrojowa i magiczna opowieść o Świętym Mikołaju, który mieszka razem z Panią Mikołajową wśród wiecznych śniegów, na biegunie północnym. Prowadzi warsztat, w którym elfy produkują zabawki. W jego zagrodzie mieszkają magiczne renifery.
Bajecznie kolorowa książka z mnóstwem niespodzianek w postaci okienek, kopert, listów i map. Dodatkową atrakcja jest przepis na świąteczne ciasteczka Pani Mikołajowej.


Mała dziewczynka z Norwegii, wybiegła z domu towarowego za barankiem, któremu „znudziło się  wysłuchiwanie brzęku aparatów kasowych i towarzyszącej zakupom paplaniny”. Tak Elizabeth rozpoczyna swą podróż w czasie i przestrzeni, aby dotrzeć do Betlejem w czasie, gdy urodził się Jezus. Wiele lat później w Rzymie przebywa tajemnicza Tebasile, której zdjęcie pojawia się w witrynie norweskiej księgarni. Czy te historie się ze sobą łączą i jaki mają związek z Bożym Narodzeniem – zastanawia się Joachim posiadacz niezwykłego, ręcznie robionego Kalendarza Adwentowego.
Ciekawa i zaskakująca opowieść do wspólnego czytania przez dzieci i rodziców.


W książce znajdziemy ciekawe pomysły na ozdoby i dekoracje z makaronu. Większość z nich, gwiazdki, aniołki, kule, bombki, sople, ludzik, znakomicie sprawdzi się jako zawieszki  choinkowe.  Niestety większość propozycji skierowana jest do osób przynajmniej średniozaawansowanych w pracach plastycznych. Najcierpliwsi mogą z makaronu wyczarować prawdziwe cuda – łańcuchy choinkowe, szopkę bożonarodzeniową, świecznik, a nawet choinkę z muszelek!


Autorka książki bardzo szeroko omawia historię świętowania Wigilii Bożego Narodzenia. Znajdziemy tu wiele informacji o zwyczajach, tradycjach i  wróżbach wigilijnych w różnych regionach Polski, a także przykładowe menu wigilijne. Przede wszystkim jest to jednak książka kucharska z przepisami  na tradycyjne potrawy wigilijne.


Joseph Conrad
165 lat temu, 3 grudnia, urodził się angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, Joseph Conrad (właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski; 1857-1924). Był synem patrioty i zapalonego społecznika Apollona Korzeniowskiego, który w 1861 roku za działalność konspiracyjną został wraz z żoną Ewą zesłany w głąb Rosji. Po śmierci rodziców Józef przeszedł pod opiekę majętnego wuja. W 1874 roku, nie ukończywszy krakowskiego gimnazjum, wyjechał do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. Tak zaczęła się jego morska przygoda, która stała się później pożywką dla twórczości literackiej, a także kariera marynarska, zwieńczona upragnioną czapką kapitańską. Dwie dekady później osiadł w Anglii, gdzie ożenił się i doczekał dwóch synów. Od chwili wydania pierwszej powieści utrzymywał się już tylko z twórczości literackiej. Po I wojnie światowej planował przeprowadzkę do Polski, ale okazało się to zbyt skomplikowane, głównie ze względu na stan zdrowia żony. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku. Został pochowany na cmentarzu w Canterbury.
Debiutancka powieść Josepha Conrada, pierwsza z szeregu egzotycznych opowieści, tak charakterystycznych dla jego twórczości. Malezja, delta rzeki na terytorium kolonii holenderskiej. Kaspar Almayer, na przekór wszystkiemu i wszystkim, żyje owładnięty jednym marzeniem. Chce swojej ukochanej córce, chociaż dla miejscowego „białego” towarzystwa jest ona tylko pół-Malajką, zapewnić jak największy majątek, poważanie i wysoki status społeczny. Ale dla samej Niny liczy się coś zupełnie innego…    

Carska Rosja, początek XX wieku. Spokojny i pragmatyczny z natury student Razumow nieopatrznie daje się wplątać w działalność wywrotową. Ale szybko przekonuje się, że pod szczytnymi rewolucyjnymi hasłami kryje się wiele brudu, hipokryzji i cynizmu. Jest to jedyna powieść, w której autor tak jednoznacznie wypowiedział się na współczesne sobie tematy polityczne, próbując przybliżyć rosyjską mentalność ludziom Zachodu.

Na płynącym przez Ocean Indyjski brytyjskim statku handlowym po śmierci kapitana dowodzenie obejmuje młody oficer, a zarazem główna postać powieści, inspirowanej osobistymi doświadczeniami autora. Epidemia febry, która wybucha na pokładzie, zmusza bohatera do przekroczenia symbolicznej smugi cienia, poza którą nie ma już łatwych odpowiedzi ani oczywistych decyzji. Nowy kapitan musi zadać sobie pytania o odpowiedzialność człowieka w obliczu zagrożenia, o granicę pomiędzy dobrem a złem, o cenę honoru i znaczenie ludzkiej solidarności.
Rewolucyjna i porewolucyjna Francja. Tytułowy korsarz Peyrol, po latach morskich grabieży powraca ze zgromadzonymi skarbami w swoje rodzinne okolice, które opuścił w bardzo młodym wieku. Osiada na farmie, gdzie gospodarzem jest tzw. patriota, jeszcze niedawno dokonujący strasznych rzezi i grabieży, oczywiście w imię Wolności, Równości i Braterstwa. W pewnym momencie o każdego z nich upomni się ich mroczna przeszłość. Nagle wydarzenia nabierają tempa i przybierają niespodziewany obrót. 
Na jednej z wysepek położonych w archipelagu Holenderskich Indii Wschodnich (dzisiejszej Indonezji) mieszka duński kupiec Nelson (Nielsen) wraz z ukochaną córką Freją. O jej względy na wyścigi zabiegają młody angielski kapitan brygu, Jasper Allen oraz oficer holenderskiej marynarki wojennej, Heemskirk. Idąc za głosem serca Freja postanawia potajemnie uciec z Jasperem. Zanim to nastąpi, czeka go jednak jeszcze jeden ważny rejs. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem…
Książka łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Autorka, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Josepha Conrada i opowieści z jego czterech największych dzieł: „Tajnego agenta”, „Lorda Jima”, „Jądra ciemności” i „Nostromo”. Zagłębiając się w życie i czasy pisarza, porównuje dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną oraz tę z przełomu XIX i XX wieku.
Zebrana w dwóch obszernych tomach szczegółowa biografia pisarza, będąca owocem ponad czterdziestoletnich drobiazgowych badań i poszukiwań, prowadzonych przez wybitnego znawcę jego twórczości, doktora filozofii i literaturoznawcę. Ukazuje upartą walkę Conrada o najdoskonalszy sposób wyrazu własnej wizji świata, jego zmagania z chorobą, trudnościami codziennego bytowania i szczególną sytuacją człowieka, który pozostał samotny w kręgu własnej rodziny i swej przybranej ojczyzny.

          Przygotowała: Ewa Gajcy

Przygotowała: Katarzyna Ratajczak


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12