<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2021
2021
Grudzień

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH

Słowa piosenki "…jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy" bardzo dobrze oddają specyfikę tego ostatniego miesiąca w roku. Zimno na dworze, ale ciepło w naszych sercach. Przygotowujemy się do Świąt, do tego magicznego czasu, sprawy dnia codziennego powinniśmy odłożyć na półkę, a z niej wziąć do ręki … KSIĄŻKĘ i razem z naszymi pociechami zagłębić się w magiczne opowieści bożonarodzeniowe. Jako, że najmłodsi czytelnicy najbardziej przeżywają ten czas, w naszym "Polecamy" przedstawimy kilka pozycji dedykowanych tym najmniejszym.

Czasami rzeczywistość jest tak szara i nic nam się nie udaje, że tracimy nastrój do jakiegokolwiek świętowania. Nawet towarzystwo i dobre rady przyjaciół nie są w stanie pomóc. Aż nagle…wszystko ulega zmianie. Niezadowolony Szym Pansik zaczyna zauważać rzeczy, których do tej pory nie widział. Kto i co sprawiło, że nagle problemy nie są tak duże jak wydawało się naszemu bohaterowi, dowiecie się z książki...
Za rzecz oczywistą uznajemy, że roznoszenie prezentów nie stwarza Mikołajowi najmniejszych problemów. Ale czy na pewno??? Wycięte okienka pozwalają w ciekawy sposób odkryć przyczyny mikołajowych pomyłek. Pełna humoru, wspaniale ilustrowana opowieść dla najmłodszych dzieci na długie zimowe wieczory.
Oto kolejna część pięknej serii o przyjaźni małej dziewczynki i dużego lwa. Jak zwykle dwójka przyjaciół musi pokonać nie lada trudności, aby być stale razem. Zbliżają się Święta, Malwinka ma jechać pociągiem do cioci i niestety nie udaje się spakować lwa do walizki, ani zapakować w papier jako prezent. Zapadła decyzja… lew zostaje...

Piękne, ciepłe ilustracje wprowadzają w klimat przygotowań i przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Umieszczone na każdej stronie okienko oraz ruchome elementy wspaniale ożywiają tę opowieść, rozwijają wyobraźnie i dostarczają mnóstwo zabawy. Książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników.

Cudowna, nastrojowa opowieść o trudnym dla zwierząt czasie zimy. Stado reniferów wyrusza w podróż, aby dotrzeć do bezpiecznego miejsca na przezimowanie. Najmłodszy członek stada, dziewczynka o imieniu Reniferka gubi się po drodze. Sytuacja budzi grozę i wydaje się być beznadziejna. Czy uda się odnaleźć mamę i całe stado?...
Główny bohater Olivier pisze list do Świętego Mikołaja i wrzuca go do skrzynki pocztowej i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że list w tajemniczy sposób tę skrzynkę opuścił. Los listu zdawał się być przesądzony, nigdy nie dotrze do rąk adresata, zostanie na ulicy i w końcu trafi na wysypisko śmieci. Całe szczęście znalazła go bardzo mądra mysz o imieniu Winston. Nie wyobrażała sobie, aby jakiekolwiek dziecko nie dostało prezentu na święta...

GRUDZIEŃ

Maria Janion

24 grudnia 95. urodziny obchodziłaby Maria Janion, historyczka literatury, idei oraz wyobraźni, krytyczka literacka, specjalizująca się w historii polskiego, a także europejskiego romantyzmu. Badaczka rodzimej kultury XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych. Należała do Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, na którym prowadziła swoje słynne transgresyjne seminaria. Zmarła 23 sierpnia 2020 roku.

Burzliwa, pełna nieoczekiwanych, przełomowych wydarzeń, a przede wszystkim barwnych, niezwykłych postaci historia kobiet, ich miejsca oraz ról pełnionych w ludzkich dziejach. Choć napisana z naukową rzeczowością, podejmuje temat w specyficzny i subiektywny sposób.

Epoka romantyczna, ukazana jako twórczy okres napięć i antagonizmów, sporów i dialogów, zarówno ideologicznych, jak i estetycznych. To również czas odkrywania nowej cudowności, która stała się dla romantyków główną formułą wiedzy o rzeczywistości, a zarazem sposobu jej postrzegania, pełnego fascynacji nieprzewidywalnością i nieustanną zmiennością świata.
Zamknięta w dwóch tomach autobiograficzna rozmowa profesor Marii Janion z Kazimierą Szczuką, między innymi o niełatwym dorastaniu w okupowanym Wilnie i młodości spędzonej w bibliotekach. O epizodzie silnej wiary w socjalizm oraz nieprzemijającej fascynacji polskim romantyzmem, interpretowanym na własny, niepokorny sposób. A także o życiu po tragedii 1968 roku, gdańskich „Transgresjach” i nielegalnym Towarzystwie Kursów Naukowych.
Poparte bogatym materiałem źródłowym studium tajemniczej i mrocznej postaci wampira. Mapa ścieżek, jakimi przemykał w intensywnie przeobrażającej się kulturze europejskiej XIX i XX wieku oraz jego miejsca w ludzkiej wyobraźni i różnych znaczeń, jakie mu nadawano.
Zbiór esejów oraz wywiadów, spisanych u progu nowego tysiąclecia, gdy Polska definitywnie obrała już kurs w kierunku integracji z Europą Zachodnią. Ten ważny moment wspólnych dziejów skłonił autorkę do rozważań na temat naszej specyficznej i niełatwej przeszłości, którą nieuchronnie wnosimy ze sobą do europejskiego tygla tradycji, kultur i narodów.

          Przygotował: Zespół BD 19

Przygotowała: Katarzyna Ratajczak


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12