<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2020
2020
Grudzień

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH


Grudzień


Zbliżają się Święta, czyli powinno być coś w klimacie świątecznym. Ale będzie „na opak”, a mianowicie, będzie w temacie wirusowym!
Na rynku pojawiło się ostatnio wiele nowych pozycji dla dzieci dotyczących kwestii koronawirusa. Dzieci też powinny wiedzieć z czym zmaga się obecnie ludzkość. Począwszy do prozaicznych tematów - dlaczego tak często myjemy ręce, po co nam maseczki, dlaczego nie chodzimy do szkoły?
Dla dzieci wbrew pozorom tez jest to trudne. Zwłaszcza dla dzieci szkolnych, pozbawionych relacji między szkolnych, rówieśniczych.
W końcu dlaczego nie możemy odwiedzać babci i dziadka.
W kontekście zbliżających się Świąt te pytania stają się bardzo ważne.
Poniżej kilka propozycji objaśniających temat:
Książka dla młodszych dzieci traktująca o bakteriach i wirusach. Książka z rodzaju picture booka. Więcej ilustracji, niż tekstu, ale w tym tkwi jej urok.


Ze szczegółami opisuje podstępne wirusy, ale tez metody jak się przed nimi uchronić.

Dla fanów serii o Zuzi, pojawiła się kolejna część:

  • "Misiek Zdzisiek i głupi wirus" Z. Stanecka

dostępny tylko online w linku:


Z kolei dla starszych dzieci polecam:

Książka jest z 2017 roku, to czasy przedcovidowe, ale warto poczytać o zarazach, które szalały na świecie dawniej.
Podobna tematyka występuje w książkach:I na koniec  klasyka tego "gatunku":


To powieść z 1947, ale jakże aktualna. I do tego lektura szkolna.

Dla rodziców, którzy zauważą niepokojące objawy smutku u dzieci mamy w naszych zasobach pozycje o depresji np.


Życzymy Wszystkim przede wszystkim zdrowia, poczucia humoru pomimo niesprzyjających okoliczności i uważności na najbliższych. Oby do wiosny Kochani Czytelnicy!


GRUDZIEŃ

Edith Piaf

19 grudnia przypada 105. rocznica urodzin światowej sławy francuskiej pieśniarki, Edith Piaf (1915-1963). Przyszła na świat w paryskiej dzielnicy imigrantów. Matka śpiewała w kabarecie i nie chciała zajmować się dzieckiem, więc dziewczynka wychowywała się pod opieką ojca i babek. Dość szybko samodzielnie wyruszyła na ulicę, gdzie zaczęła śpiewać. W 1935 roku odkrył ją impresario Louis Leplée. To właśnie on wymyślił jej sceniczny pseudonim. Osiągnąwszy szczyt kariery i sławy, Edith Piaf chętnie pomagała innym artystom. Z wieloma łączyły ją również relacje osobiste, ale nigdy nie zaznała na dłużej szczęścia w miłości. Jej dramatyczny, pełen ekspresji sposób śpiewania, a przede wszystkim pogmatwane i burzliwe losy, z biegiem lat obrosły legendą, doczekawszy się licznych interpretacji książkowych, teatralnych i filmowych.

Na kilka lat przed śmiercią, zmęczona już i schorowana, gwiazda zdecydowała się sama opowiedzieć o blaskach i cieniach swojego życia. Ta pełna wspomnień i anegdot autobiografia rozpoczyna się pewnego grudniowego dnia, w drugim roku Wielkiej Wojny, na schodach kamienicy przy jednej z paryskich ulic, a kończy w 1958 roku, gdy książka po raz pierwszy ukazuje się drukiem. Tom uzupełniają unikalne fotografie z prywatnego archiwum artystki. Wstęp napisał sam Jean Cocteau!

O losach Edith Piaf, od trudnego startu z nizin społecznych, przez teatry kabaretowe, aż do wielkich scen, zdecydowała się opowiedzieć jej przyrodnia siostra Simone. Bez retuszu opisała skandale, triumfy, miłości i wielkie rozczarowania, poniżenia, choroby, cierpienia, ale także niezłomną siłę charakteru i pasję śpiewania. We wspomnieniach pojawia się plejada ówczesnych gwiazd kina, muzyki i sztuki.

Kręta i wyboista droga życiowa francuskiej piosenkarki, widziana oczyma jej bliskich, przyjaciół i znajomych. Dzieciństwo na ulicach Belleville, śmierć jedynej córki, a potem ukochanego Marcela Cerdana, nieuleczalna choroba. Ale także kolejne romanse i nowe miłości, często tragiczne, całonocne wypady do barów, intensywne twórcze sesje i trasy koncertowe. Prawdziwa karuzela emocji i zdarzeń, która przez lata ani na chwilę nie chciała się zatrzymać…

Autor stara się sumiennie oddzielić prawdę od legend i mitów, jakie narosły wokół Edith Piaf, zwłaszcza jej pochodzenia, licznych kochanków oraz skłonności do narkotyków, alkoholu i dobrej zabawy. Uwagę przykuwa także szeroko zarysowany, barwny obraz życia francuskiej bohemy i świata estrady od czasów międzywojennych, aż do początku lat 60-tych minionego wieku.

Joanna Rawik spędziła we Francji kilka lat, by móc opracować tę biografię. Wraz z dorastającą Edith wędrujemy przez ciemne zaułki Paryża, czas głodu i nędzy, potem przez szczęśliwy okres dzieciństwa spędzony u prowadzącej dom publiczny babci, kolejne tułaczki i śpiewanie na ulicach. Wreszcie przychodzi sukces i sława, romanse i miłości życia, alkohol, narkotyki, burzliwe zerwania, depresje, a w końcu śmiertelna choroba. Na podstawie książki autorka, sama będąca piosenkarką, stworzyła i wyśpiewała monodram pt. „Ptak smutnego stulecia”.

Gdy się poznają, przyciąga ich najpierw siła kontrastów. On wywodzi się ze szczęśliwej rodziny, ona jest sierotą z ubogich przedmieść Paryża. Theo Lamboukas jest wysoki, przystojny i w pełni sił, zaś drobniutką, osłabioną Edith toczy ciężka choroba. On ma dopiero dwadzieścia sześć lat i życie stoi przed nim otworem. Ona jest o dwadzieścia lat starsza i doskonale wie, że powoli zbliża się do kresu.

          Przygotowała: Anna Piechowiak

Przygotowała: Katarzyna Ratajczak


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12