<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2019
2019
Grudzień

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH

W tym miesiącu polecamy bardzo interesującą,  różnorodną i poczytną literaturę z różnych dziedzin.

Bajki filozoficzne

Seria Bajki filozoficzne ukazująca się nakładem wydawnictwa „Muchomor” jest absolutnie godna polecenia. Książki te powinni przeczytać przede wszystkim dorośli. Ale nie są to tylko opowieści dla starszych czytelników. Kiedy poznają je dzieci, będą miały mnóstwo pytań na tematy często ignorowane lub zapomniane przez współczesnego człowieka. Wszystkie publikacje z tego cyklu sprawdzą się jako pomoc dydaktyczna, na przykład szkolna lektura czy temat do dyskusji, ale także jako zwyczajna książka, którą czyta się w domu czy autobusie. Dotychczas ukazało się osiem tomów; sześć z tekstem Michaela Piquemana i dwa autorstwa Sophie Boizard. Z czarno-białymi szkicami Agnieszki Malmon tworzą niezapomniany efekt. Publikacje przyciągają uwagę ułożeniem tekstu, naśladującym prasowe tytuły, nagłówki i kolumny.
Bajki filozoficzne 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii opatrzonych komentarzem autora.
Bajki filozoficzne. Jak żyć razem? Poruszają problemy relacji międzyludzkich i relacji natura-człowiek.
Bajki filozoficzne. Księga mądrości. Wybór cytatów, krótkich wierszy i przysłów niosących uniwersalne wartości, które mogą być talizmanami na całe życie.
Bajki filozoficzne. Jak żyć na Ziemi? Tym razem autor porusza problem stosunku człowieka do przyrody.
Bajki filozoficzne. Świat mitologii. Przybliżenie czytelnikom mitów greckich opatrzonych w komentarz autora, który ułatwi interpretację.
Bajki filozoficzne. Opowieści mędrca Sofiosa. Ta książka uczy myślenia, a nie historii myśli. Sofios w prosty sposób opowiada o wielkich pytaniach i dylematach moralnych nurtujących ludzkość od zawsze.
Filozofowie do dzieci. Wybór cytatów z wielkich filozofów, od starożytnych do współczesnych. Każdy cytat ilustruje - objaśnia historia z życia Klary i Leona, uczniów gimnazjum.
Mędrcy do dzieci. Słowa wielkich  zostały zobrazowane mini scenkami, a ich dokonania zostały opisane w krótkich biogramach, dodanych na końcu książki.

Wojny dorosłych - historie dzieci

Książki z powyższej serii w przystępny dla dziecka sposób przybliżają temat wojny. Są to pozycje często nagradzane i cenione, zarówno przez młodych czytelników, jak i przez ich rodziców. Napisane prosto, bez patosu. Opisują często bohaterskie czyny zarówno dorosłych jak i dzieci w czasie wojny. Treść jest oparta na autentycznych historiach osób, które w trakcie wojny były dziećmi.
Kazimierz Szymeczko "Gołąbek niepokoju"

Opowieść o ośmioletnim Gustliku, który mieszka w Bytomiu w 1919 roku. Chłopiec jest świadkiem powstańczych zrywów Polaków walczących o przyłączenie Śląska do Polski. Jego ojciec niedawno wrócił z wojny. Jeden z wujków zginął, a od drugiego nie ma wiadomości. W życiu chłopca strach o bliskich miesza się z radością z hodowli gołębi...
Andrzej Perepeczko "Jędruś: chłopak ze Lwowa"
To opowieść o beztroskiej, ale utraconej młodości. Główny bohater książki to rezolutny Jędrek zawsze otwarty, ciekawy świata i ludzi. Urodził się we Lwowie. Kiedy jego ojciec awansuje na kapitana, cała rodzina przenosi się do Modlina, gdzie beztroskie dzieciństwo Jędrka brutalnie przerywa wybuch II wojny światowej...

Literatura popularnonaukowa o tematyce przyrodniczej dla dzieci
Peter Wohlleben "O czym szumią drzewa"
To wciągająca i genialna książka dla młodych odbiorców. Autor opowiada  ciekawe, autentyczne historie drzew. Czytelnicy, czy chcecie pogłębić wiedzę na temat lasu i nurtują Was pytania? Dlaczego las jest zielony? Co słychać w lesie? Co echo niesie?  Ile lat ma las? Jak długo żyją drzewa? Jak się rozmnażają? Jakie tajemnice kryje las? Kto mieszka w koronach drzew? Co w trawie piszczy?...
Peter Wohlleben  "Sekretne życie drzew"
Opisuje ciekawostki przyrodnicze i tajemnice lasu. Jeśli chcecie poznać niesamowite zdolności, właściwości, powiązania, wzajemne wpływy oraz zależności w świecie roślinności drzewiastej lasu, o których nie mieliście dotąd zielonego pojęcia, koniecznie zajrzyjcie do książki...

GRUDZIEŃ

Chcemy tego, czy nie, świąteczna gorączka udziela się niemal wszystkim. W całym tym zamieszaniu warto jednak spróbować znaleźć chwilę dla siebie i nieco rozruszać szare komórki, otumanione szałem zakupów lub rozleniwione nadmiarem smakołyków. Cóż może lepiej się wówczas czytać, niż świąteczne opowieści z różnych stron świata? Przecież właśnie po to powstały…

Okolicznościowy tomik zawiera trzy krótkie opowiadania. Autorami są: Jerzy Pilch, tegoroczna noblistka Olga Tokarczuk oraz Andrzej Stasiuk. W każdym z tekstów bohaterowie, chwilami niemal rozpaczliwie, próbują odnaleźć swoje miejsce w życiu. W wieczór wigilijny szczególnie dotkliwie odczuwają swe zagubienie i poczucie opuszczenia.Zamknięte w dwóch opowiadaniach, pełne ciepła wspomnienia z dzieciństwa, przywołujące nastrój Świąt, radosnego oczekiwania na prezenty i obdarowywania nimi bliźnich. Ale to także historia pierwszych rozczarowań, jak chociażby wstrząsające odkrycie, że Święty Mikołaj tak naprawdę nie istnieje. I późniejszych, znacznie dotkliwszych: że nasi bliscy, z którymi przez lata wspólnie przeżywaliśmy tę wielką świąteczną tajemnicę, pewnego dnia nieuchronnie odchodzą…Niewielka norweska miejscowość Skögli. Dookoła płoną już świeczki na choinkach, wkrótce Wigilia. Udręczeni codziennością ludzie pragną spokoju. Rozwiedziony ojciec tęskni za dziećmi. Mały chłopiec chce, by jego samotna matka w te święta już nie była sama. Sprzedawczyni choinek wśród świerków widzi dawnego kochanka. Pani pastor podczas wigilijnego nabożeństwa traci wiarę, a muzyk przebiera się za Mikołaja, by sprawić radość dziecku kobiety, której prawie nie zna. Na podstawie kilku opowiadań w 2010 roku powstał film w reżyserii Benta Hamera.W 1843 roku, będąc już dość znanym pisarzem, Dickens stworzył słynne opowiadanie „Kolęda prozą, czyli opowieść wigilijna o duchu”. Spotkało się ono z tak wielkim aplauzem i zainteresowaniem czytelników, że przez kilka kolejnych lat napisał jeszcze cztery podobne pouczające historie. Nie doczekały się co prawda aż takiej sławy, jak „Kolęda…”, zdobytej głównie za sprawą licznych ekranizacji filmowych i telewizyjnych, ale zebrane w jednym tomie, doskonale oddają klimat dawnych Świąt w wiktoriańskim stylu.Garść opowiadań kilkunastu autorów, co ciekawe nie tylko tych zawodowo parających się pisarstwem. Choć motyw przewodni wszystkich tekstów jest ten sam, zbiór jest tak różnorodny w treści i klimacie, niczym świąteczny stół zastawiony potrawami o rozmaitych smakach. Uroku książce dodają stare bożonarodzeniowe pocztówki, zamieszczone jako ilustracje.

     Przygotował: Zespół BD 39

Przygotowała: Katarzyna Ratajczak


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12