<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie" R.J. Palacio


Większości czytelników znany jest film pt. „Cudowny Chłopak” z podziwianą od lat aktorką Julią Roberts w roli mamy głównego bohatera. Nie wszyscy jednak wiedzą, że film był zainspirowany książką R.J. Palacio o tym samym tytule. Z kolei "Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie" to tak naprawdę trzy osobne opowieści. Poznajemy tu wydarzenia przedstawione w zekranizowanej książce z innej perspektywy, oczami trzech drugoplanowych bohaterów: szkolnego urwisa Juliana, przyjaciela z dzieciństwa Christophera i nowej koleżanki Charlotte. Te trzy historie pełniej ukazują obraz tego jakim wartościowym chłopcem jest Auggie oraz w jakim środowisku przyszło mu żyć.
Ceniący sobie dobrą zabawę (często kosztem innych) Julian ma też w sobie szlachetne cechy, które w sobie odkrywa i może to być pewnym zaskoczeniem dla czytelnika. Bohaterka trzeciej historii, wyznaczona przez nauczyciela do stopniowego wprowadzania nowego kolegi do klasy jest skupiona na swoim życiu i tylko z przymusu stara się być pomocna i przyjaźnić się z Auggiem. To, co łączy wszystkich bohaterów tych trzech historii to przemiana, jaka w nich zachodzi w kontakcie z kolegą, który nie ze swojej winy cierpi, ale z całych sił próbuje wieść normalne życie. Nietolerancja i odwracanie twarzy, czy nawet wyśmiewanie i zawstydzanie zostają zastąpione autentycznym zrozumieniem swojego niewłaściwego postępowania i nawiązaniem szczerej przyjaźni.
Książka jest warta polecenia, ponieważ ukazuje również to, że świat nie jest czarno-biały i każdy ma w sobie cechy pozytywne i negatywne, a jeżeli pozornie więcej jest negatywów, zawsze można się zmienić.