<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Pierścienie Przystani" Ryk Brown


Pierścienie przystani to drugi tom cyklu The Frontiers Saga Ryka Browna.
Pierwszy tom mimo małej oryginalności zrobił na mnie dobre wrażenie – czy kontynuacja jest równie dobra?
Daleko od domu
Zagubiona w kosmosie załoga „Aurory” musi zaufać swoim nowym sojusznikom, jeśli chce przetrwać. Sytuacja okazuje się jednak poważniejsza, niż sądzili, a ich decyzje mogą wpłynąć na losy Galaktyki.
Away team
Kontynuując zapożyczenia ze Star Trek drugi tom skupia się na drużynie zwiadu. Na obcą planetę rusza szef ochrony, główny mechanik i jakżeby inaczej kapitan. Ich misja to zdobyć zapasy żywności i rozeznać się w sytuacji. Wszystko się jednak komplikuje, gdy okazuje się że ich lokalny “przewodnik’ ma cenę na każdą usługę dla dowolnej ze stron. W międzyczasie Aurora pod dowództwem pierwszej oficer ma swoje problemy.
Sympatyczni bohaterowie
Podobnie jak w pierwszym tomie siłą tej książki są relacje między postaciami. Pomysł na niewielką, dobrze opisaną i zgraną grupę bohaterów był największym plusem „Star Treka”, w wizji Roddenberego członkowie załogi darzyli się wzajemnym szacunkiem i wsparciem. Historia nigdy nie była przedstawiana wyłącznie z perspektywy kapitana, zawsze była skupiona kilku postaciach. Podobne podejście mamy w The Frontiers Saga. W drugim tomie oprócz bohaterów z pierwszej części dołączają nowe postacie szalony pilot Josh i weteran wojenny Tug każdy wnosi swój wkład w opowieść.
Ocena
Seria nadal trzyma poziom, nie tylko wartką akcją, ale też dobrze rozegranymi relacjami między postaciami. Sama fabuła nie jest unikalna, ale lektura jest przyjemna. Na szczęście do 3 tomu zostało niewiele czasu.

Zaginione opowieści 57
7 sierpnia 2020 Rocy7

https://solaris7.pl/2020/08/07/zaginione-opowiesci-57-pierscienie-przystani/