<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Sklepik z marzeniami" Stephen King


"Sklepik z marzeniami" Stephena Kinga to powieść kryminalno-fantastyczna z elementami horroru. Przedstawia wydarzenia z małego miasteczka żyjącego własnym, spokojnym rytmem, w którym pewnego dnia otwarty zostaje tajemniczy sklep, gdzie ceną za wymarzone produkty nie zawsze są pieniądze. King w swojej książce obnażył przebiegłą naturę ludzkiej duszy i pokazał, jak niewiele trzeba, aby wyzwolić u człowieka istnie zwierzęce zachowania.
Powieść ta napisana została w powolnym stylu, akcja narasta w, na pierwszy rzut oka, żółwim tempie, co może być odrzucające dla niektórych czytelników. Charakter historii sprawia, że lektura ta jest nie jest skierowana do dzieci. Elementy fantastyczne dodają tajemniczości opisywanym zdarzeniom, a postaci nie są płytkie, a mroczna przeszłość niektórych z nich buduje poczucie napięcia.
Naszym zdaniem największym minusem tej książki to tempo akcji. Przez dużą część pokaźnego tomu wydarzenia są niesamowicie powolne, autor dużo tekstu poświęca na opisanie głębi bohaterów, styl ten sprawia, że nie każdemu ta powieść przypadnie do gustu. Jednak kiedy zbliżamy się do apogeum historii, wydarzenia nagle przyspieszają, wciągając czytelnika w swój wir, z którego ciężko jest się wydostać w sposób inny, niż kończąc książkę. Pomimo tej wady polecamy „Sklepik z marzeniami”, ponieważ jest to wartościowa i intrygująca lektura.