<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Marsjanin" Andy Weir


"Marsjanin" to przygodowa powieść science fiction pióra Andy'ego Weira. Osadzona w niedalekiej przyszłości opowiada ona o losach amerykańskiego astronauty Marka Watneya, który uznany za martwego przez członków drużyny zostaje pozostawiony na powierzchni Marsa i zostaje zmuszony walczyć o przetrwanie.
Autor, z wykształcenia programista, przez większość swojej kariery był niezależnym amatorem, co odbija się na jego stylu pisania - książka jest napisana bardzo "ludzkim" językiem, przez co bardzo łatwo zapomnieć, że opisywane wydarzenia to zaledwie fikcja. Innym czynnikiem który udziela się mistrzowskiej immersji jest główny bohater, będący jednocześnie narratorem. Jego spryt i podejście do wyzwań przed nim postawionych pokazuje jego umiejętności jako astronauty, ale w jego przemyślenia regularnie wkradają się zwątpienie, wisielczy humor oraz gorejąca nienawiść do muzyki disco, jedynej która została mu pozostawiona na czerwonej planecie.
Jego zmagania przeciw bezkresowi kosmosu, pomimo znikomych szans na przetrwanie oraz jego niezłomna wola walki inspirują czytelnika nadzieją, jednocześnie będąc bardzo przystępne dla niedoświadczonych odbiorców. Gorąco polecamy "Marsjanina" wszystkim zainteresowanym literaturą.