<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Morderstwo w Orient Expressie" Agatha ChristieOstatnimi czasy jednym z najbardziej poczytnych gatunków literackich stał się kryminał. Myślę, że powodem ku temu jest fakt, iż my – odbiorcy takiego dzieła – sami stajemy się niejako sędziami, detektywami próbującymi rozwiązać mroczne zagadki, typujemy podejrzanych, mamy pewne domysły co do tego, kto dokonał zbrodni. Jednocześnie lubimy się w tym ocenianiu mylić, lubimy być zaskakiwani ostatecznym rozwiązaniem sprawy – i ten poziom zaskoczenia jest chyba wyznacznikiem dobrego kryminału. Obecnie triumfy święcą skandynawskie powieści detektywistyczne, jednak czasem warto cofnąć się do korzeni i sięgnąć po nieśmiertelne klasyki, które nie tylko dały początek gatunkowi, jakim jest kryminał, lecz także po dziś dzień stanowią wzór dla współczesnych pisarzy. 
Moją propozycją takiej lektury jest Morderstwo w Orient Expressie Agathy Christie. Książka ta ma już 86 lat, jednak wcale nie odstaje od swoich młodszych, bardziej współczesnych koleżanek. Sama sięgnęłam po nią stosunkowo niedawno i muszę przyznać, że wcale się nie zawiodłam!
Tytuł powieści mówi wszystko – jest to opowieść o morderstwie popełnionym w pociągu, ponurej zagadce, której rozwiązania podejmuje się nie kto inny, ale osławiony Herkules Poirot. Prywatny detektyw przesłuchuje podejrzanych, którymi okazują się… wszyscy podróżni. Każdy z nich skrywa jakiś sekret, posiada potencjalny motyw, który mógłby skłonić do dokonania zbrodni. Każdy jednak ma też jakieś wyjaśnienie, alibi… Im więcej tajemnic i poszlak odkrywa Poirot, tym bardziej mglista i niejasna staje się tajemnica śmierci jednego z pasażerów, tym bardziej kręta staje się droga do rozwiązania zagadki. 
To, co szczególnie może przypaść do gustu czytelnikom podczas lektury tego dzieła literackiego to, prócz złożonej intrygi, jaką okazuje się sprawa morderstwa w Orient Expressie, mroczny, ale zarazem idealny dla takiego gatunku powieści klimat. Składają się na niego chociażby miejsce i okoliczności popełnienia przestępstwa – pociąg, daleka podróż, mroźna, śnieżna zima – czy barwni i nietuzinkowi bohaterowie, o których wiele możemy się dowiedzieć dzięki przesłuchaniom przeprowadzanym przez Poirota. Odkrywamy nie tylko ich tajemnice i grzeszki, lecz także poznajemy ich odmienne charaktery, temperamenty, osobowości. 
Morderstwo w Orient Expressie jest niewątpliwie taką pozycją książkową, którą każdy koneser kryminałów powinien przeczytać. Pomimo, iż fabuła opiera się głównie na zeznaniach bohaterów i przemyśleniach Poirota i brak tu dynamicznej, szybkiej akcji, sensacji, mamy większe pole do wyłonienia sprawcy, gdyż w miarę czytania dowiadujemy się ciągle nowych o nowych faktach dotyczących morderstwa, podróżnych, przez co możemy się poczuć niemal tak, jakbyśmy my sami przesłuchiwali świadków zdarzenia i mieli za zadanie wyłonić mordercę.
Może warto przetestować swoją intuicję i zmysł detektywa i podjąć się tego wyzwania?