<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"Dziwna jesteś Karolino" Maria Ziółkowska"Dziwna jesteś Karolino" to książka Marii Ziółkowskiej, która opowiada o młodej, pięknej i energicznej dziewczynie z maturalnej klasy jednego ze szczecińskich liceów. Ma plany na przyszłość, szczerych przyjaciół, wspaniałe oceny, a także adoratora, znanego od najmłodszych lat Zbyszka. Lecz to wszystko zmienia się w jednej chwili, gdy Karolina wracając z Warszawy do Szczecina poznaje pewnego przystojnego, a także troszkę starszego mężczyznę Remigiusza, który odwrócił jej świat do góry nogami. Na szczęście lub też nie Karolina zakochała się ze wzajemnością. Nie ma chyba uczucia, tak pięknego jak właśnie wzajemna miłość, szczególnie, że to pierwsza prawdziwa miłość naszej licealistki. Lecz wraz z upływem dni, czas wakacji się kończy, a Karolina musi wracać do swojego normalnego życia. Jest taka szczęśliwa, wreszcie dowiedziała się co takiego znaczy kochać. Wszystko układało się idealnie…
Do czasu, gdy podczas uroczystości rozpoczęcia roku dyrektor oznajmia zmiany w kadrze nauczycielskiej przedstawiając nowego nauczyciela od języka polskiego. Karolina zamarła, gdy przed jej oczom ukazała się miłość jej życia. Od tamtego momentu wszystko zaczyna się komplikować. Ile można ukrywać tak silne uczucie, czy warto jest kochać mimo takiego bólu….
Książka niby o miłości, lecz także o dojrzewaniu. Często wydaje nam się, że jeśli jedna i druga osoba się kochają to nic nie stoi na ich drodze do szczęścia, lecz to nie jest prawda. Często miłość, która powinna być podporą w smutku i nieszczęściu jest właśnie jego powodem. Uważam, że książka, choć z pozoru łatwa i przyjemna, to  jeśli zagłębimy się w powody zachowań naszych bohaterów, jest bardzo trudną lekturą. Pytania, które zadałam sobie po jej przeczytaniu to “czy za błąd młodości trzeba pokutować całe życie?”, “ile czasu ludzie są w stanie ukrywać swoje uczucia?” oraz “do czego prowadzi odrzucenie”... polecam mocno nie tylko fanom romansów.