<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"To jest napad!" Marek Wałkuski


Do przeczytania książki "To jest napad!" zachęcili mnie rodzice, którzy kilka lat temu przeczytali mi fragmenty książki o najgorzej zorganizowanych lub najzabawniejszych napadach na banki, które opisał autor, dziennikarz Polskiego Radia - Marek Wałkuski.
„To jest napad - czyli kawałek nieznanej historii Ameryki” to książka opisująca, jak sama nazwa wskazuje, historie skoków na amerykańskie banki, rozpoczynając od 1781 r., kiedy odnotowano pierwszy napad na kontynencie, aż do czasów współczesnych, kiedy napady na banki zdarzają się często, jednak nie są tak spektakularne i tak zaplanowane, jak te początkowe.
Autor wspomina o takich postaciach jak: Jesse James, Butch Cassidy i Sundance Kid, John Dillinger czy znana para gangsterów Bonnie i Clyde, którzy zapisali się w historii dzięki wielkim napadom.
W książce, oprócz przedstawienia najpopularniejszych rabusiów, autor omawia anatomię napadów, słynne kradzieże czy moje ulubione krótkie historie z napadów nieudanych i potrafiących rozbawić, jak na przykład  o dziesięcioletnich rabusiach- mikołajach napadających na banki czy też o złodzieju, który spóźnił się przed zamknięciem banku i nie zdążył go obrobić.
Chciałabym bardzo polecić tę książkę, ponieważ jest bardzo dobrze napisana, niekiedy rozśmiesza, a przede wszystkim pokazuje fragment nieznanej historii Ameryki.