<< >>
Strona główna > Misja Biblioteki


"What if? A co, gdyby?"


W związku z moją pasją dotyczącą nauk ścisłych ostatnio dokonałam zakupu książki popularnonaukowej Randalla Munroe "What if? A co, gdyby?", czyli naukowych odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania. Książka zachwyciła mnie. 
W naukowym zbiorze znajdziemy odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące: „Co by się stało, gdyby Ziemia wraz ze wszystkimi znajdującymi się na niej obiektami nagle przestała się obracać wokół osi, a atmosfera nadal poruszałaby się z tą samą prędkością?”. Autor stwierdza, że najpierw wszyscy by wyginęli, a następnie nie kończąc zdania mówi: „A później zrobiłoby się ciekawie...”. W ten intrygujący sposób wprowadza nas w świat nauki, poprzez meandry fizyki, geografii , chemii i innych dziedzin nauki. Po każdym rozważaniu pisarza znajdziemy zabawne ilustracje ujęte w formie komiksów. W kolejnym absurdalnym i hipotetycznym pytaniu: „Jak dużą Moc może wygenerować Yoda”, autor swoje przemyślenia naukowe skupia m.in. na energii potrzebnej do uniesienia przedmiotu na daną wysokość, masie statku kosmicznego Luke'a z filmu science fiction „Gwiezdne wojny”, parametrach geofizycznych wszystkich planet pojawiających się ww. filmie czy masie X-winga. Takich nieoczywistych pytań i odpowiedzi w książce można znaleźć wiele.
Książkę przeczytałam dosłownie jednym tchem i dlatego wszystkim Wam gorąco ją polecam. Czyta się ją bardzo szybko ze względu na oryginalne podejście do wytłumaczenia nieoryginalnych pytań. Na pewno można uznać ten zbiór naukowych odpowiedzi za książkę pełną humoru i przezabawnych komiksów.