<< >>
Strona główna > Kontakt


"Zatopiony Świat" Tom Huddleston

https://solaris7.pl/2021/05/19/zaginione-opowiesci-66-zatopiony-swiat-tom-huddleston/


O autorze
Urodzony w Kendal, obecnie mieszka w Londynie. Autor opowiadań przygodowych. Pisał dla kilku gazet (m.in. „The Guardian”) na temat telewizji publicznej i filmu. Należy do folk-rockowego zespołu „The No Sorrows”.
Wodna posta apokalipsa
Choć minęło już 25 lat od końca zimnej wojny, kultura, zwłaszcza ta popularna, nadal znajduje się pod jej przemożnym wpływem. Jednym z jego przejawów jest seria postapokaliptycznych wizji jak Fallout. Zatopiony Świat wpisuje się w ten nurt, lecz w centrum stawia nastolatków.
Wodny świat
Uniwersum bardzo przypomina film “Wodny Świat” z 1995 roku, po nieokreślonej katastrofie większość świata znalazła się pod wodą. 15 letnia Kara i 11 letni Joe, dwoje głównych bohaterów mieszkają w Londynie, a raczej tym co z niego pozostało i zarabiają na życie zajmując się wyławianiem z zatopionego miasta cennych dla kolekcjonerów przedmiotów. Życie dwójki przyjaciół wywraca się do góry nogami, gdy przypadkowo wchodzą w posiadanie tajemniczej mapy.
Nowy świat stare problemy i niejednoznaczne postacie
Najciekawszym elementem książki jest uniwersum. W nowym Londynie dalej obecne są stare podziały: biedacy mieszkają na wrakowisku i muszą zadowolić się śmieciami dawno nieistniejącej cywilizacji, szlachta opływa w luksusy i żyje jakby świat nie przeszedł drastycznej przemiany. Swoista walka klas stanowi istotny motyw powieści zwłaszcza gdy okazuje się, iż celem jednego z przywódców pewnej frakcji jest obalenie starego porządku.
Postacie są w Zatopionym świecie dość niejednoznacznie zarysowane. Przykładowo główny antagonista – Cortez przywódca uznawanych za terrorystów wodniaków, im bardziej go poznajemy tym okazuje się bardziej złożony. Z jednej strony działa on dla dobra planety, ratująca zagrożone gatunki, z drugiej strony nie cofnie się przed niczym by wyrwać z ucisku londyńską biedotę. Innym przykładem jest Nate wydawałoby się tchórzliwy kujon, który okazuje się zaskakująco odważny starając się ocalić przyjaciół.
Na tym tle relacja głównych bohaterów wydaje się dość ubogo przedstawiona, ale może rozwiną ją kolejne tomy serii.
Ocena
Książka była dla mnie pewną odskocznią, mimo że to literatura młodzieżowa (ze wszystkimi jej wadami) to osadzona w ciekawym uniwersum. Szkoda, jedynie, że pierwszy tom tak mało mówi o tym dlaczego nastąpiła katastrofa? W post apokalipsie zawsze ciekawiły mnie przyczyny upadku ludzkości. Cieszy, że bohaterowie są niejednoznacznie przedstawieni i nie ma tu sztywnego podziału na dobrych i złych, wszyscy mają swoje motywy. Wszystko to sprawia, że drugi znalazł się na liście “do przeczytania”.