<< >>
Strona główna > Kontakt


"Ukochane równanie profesora" Yōko Ogawa


Co może łączyć młodego kibica baseballu, zapracowaną gosposię i wybitnego matematyka? Okazuje się, że liczby. Liczby towarzyszą w naszym życiu, nawet jeśli ich nie zauważamy. Jest niewiele osób, które dostrzega w nich piękno, ale jedną z takich osób był Profesor, bohater powieści „Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawy.
Kiedy gosposia, wychowująca samotnie syna, dostaje posadę w domu Profesora jeszcze nie wie jak ciężko będzie wejść w nim relację. Profesor kocha liczby od dziecka, pisał o nich prace naukowe, ale po tragicznym wypadku nie były dla niego tylko czystą radością, ale i deską ratunku w niekomfortowych sytuacjach. Swoją miłością do liczb stara się zarazić syna gosposi, który dostaje od niego ksywkę Pierwiastek. Pierwiastek, którego miłością jest baseball, początkowo nie widzi piękna w liczbach ani w matematyce, nie jest to przedmiot, który go ekscytuje. Jednak po cennych naukach Profesora życie nabiera więcej sensu, nawet jego ukochany baseball.
Niestety część mózgu Profesora została uszkodzona podczas wypadku wiele lat wcześniej i stracił zdolność zapamiętywania nowych rzeczy – jest w stanie pamiętać tylko przez osiemdziesiąt minut. Po tym czasie wszystkie wspomnienia się wymazują i umysł wraca do wspomnień z przed wypadku. Z tego powodu Profesor nie jest w stanie nawiązywać nowych relacji i ma problem z komunikacją z innymi. Gdy czuje się zakłopotany, odruchowo opowiada o liczbach. Jego zaniki pamięci sprawiły, że odizolował się od świata zewnętrznego i całymi dniami przesiaduje w pokoju. Gosposia, w odróżnieniu od jej poprzedniczek, nie traktuje Profesora jako roztargnionego, matematycznego wariata i nawiązuje z nim relacje poprzez jego ukochane liczby.
"Ukochane równanie profesora" jest powieścią o tworzeniu relacji i małych rzeczach, które mogą łączyć całkowicie obcych sobie ludzi. Liczby sprawiły, że trójka ludzi stworzyła razem rodzinę, a nauki Profesora sprawiły, że życie nabrało więcej kolorów. Mimo że, powieść została napisana prosto i schludnie, z każdym zdaniem wylewa się ciepło prozy Ogawy i emocjonalne życie bohaterów. Książkę polecam wszystkim, a w szczególności miłośnikom literatury japońskiej oraz osobom, które chciałby zrozumieć piękno liczb.