<< >>
Strona główna > Kontakt


"Duma i uprzedzenie" Jane Austen


Niedawno miałam szansę przeczytać pewną niezwykłą, czarującą powieść - “Duma i uprzedzenie”. Ta książka nie tylko bawi, ale również wzrusza i sprawia, że czytelnik może wczuć się w persony bohaterów. Uważam, że ten klasyk powinien zostać przeczytany przez młodych ludzi, którzy poszukują swojej drogi w życiu. 
Akcja powieści “Duma i uprzedzenie” rozgrywa się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Państwo Bennetowie wydają ich córki za odpowiednich dla nich młodych mężczyzn - koniecznie bogatych, mądrych oraz przystojnych. Główna bohaterka - Elżbieta Bannet - to niezwykle błyskotliwa i oczytana młoda dziewczyna. Ma ogromne poczucie humoru. Jej rodzina i przyjaciele nie bardzo sprzyjają odpowiedniemu rozwojowi - jedynym towarzyszem na którego Elżbieta może liczyć jest jej starsza siostra - Jane, która zakochuje się na zabój w mężczyźnie, który niedawno przybył do miasteczka.
Tytuł utworu nawiązuje do konfliktu. Pan Darcy, który po przyjeździe do miasta wydaje się być całkiem miłym i ułożonym paniczem, okazuje się być wyniosły i samolubny. Wzgardza towarzystwem Elżbiety, która nie przejmuje się tym. Bardziej zaskakujące są jednak dalsze losy tych bohaterów. 
Najpopularniejsza powieść Jane Austen z pewnością na długo zapadnie mi w pamięci. Niezwykli bohaterowie oraz wspaniałe opisy sprawiają, że czytelnik jest coraz to ciekawszy dalszych losów bohaterów.