<< >>
Strona główna > Kontakt


"Wojna na Pięknym Brzegu" Andrzej Marek Grabowski


Podczas ostatnich wakacji miałem przyjemność zapoznać się z książką Andrzeja Marka Grabowskiego pt. "Wojna na Pięknym Brzegu". Powieść ta oparta jest na wspomnieniach matki autora i, jak zapowiada tytuł, przenosi czytelnika w czasy II wojny światowej. 
Autor przedstawia losy Krysi - 10-letniej dziewczynki, której beztroskie dzieciństwo zostało na zawsze zmienione przez trudną wojenną rzeczywistość. Niepokój o bliskich, ciągłe zagrożenie, głód, brak pieniędzy to tylko niektóre problemy z którymi musi mierzyć się Krysia, która pokazuje jak wielka jest siła przetrwania i odwaga w trudnych czasach. Krysia i jej przyjaciele muszą szybko stać się dorośli. Jest ona świadkiem cierpień, jej rodzina pomaga ukrywać się prześladowanym Żydom.
Książka jednak nie jest jednoznacznie smutna i przerażająca, bo autor pokazuje nam, że ludzie w czasie wojny próbowali wieść zwykłe i (na ile to możliwe) szczęśliwe życie. Bohaterka nawiązuje przyjaźnie, odkrywa pierwszą miłość, jak każdy młody człowiek szuka przygód, co powoduje, że książka jest chwilami zabawna.
Autor w ciekawy sposób pokazuje nam przedwojenną i wojenną Warszawę. Na nowo poznajemy miejsca, które znamy dziś i dowiadujemy się, że Żoliborz to właśnie tytułowy Piękny Brzeg po francusku. Warto wspomnieć o pięknych ilustracjach Joanny Rusinek, które także zasługują na uwagę.
Jeśli szukacie literatury mądrej, a jednocześnie lekkiej i bardzo ciekawej koniecznie sięgnijcie po "Wojnę na Pięknym Brzegu".