<< >>
Strona główna > Kontakt


"Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" Marta Dzienkiewicz


W czasie, kiedy edukacja zadomowiła się w naszych mieszkaniach i wymościła sobie miejsce na laptopach i smartfonach, warto sięgnąć po pięknie wydaną i pomocną w nauce historii, geografii, przyrody, fizyki, chemii, matematyki, a nawet sztuki książkę wydawnictwa Dwie Siostry.
Jest niebanalna od samego tytułu – „Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków” – poprzez wybór opisanych postaci, a kończąc na ilustracjach Joanny Rzezak i Piotra Karskiego. Autorka publikacji, Marta Dzienkiewicz, jest muzykolożką, bibliotekarką i zawodową „wyszukiwaczką” informacji na zlecenie, czyli tzw. researcherem. Przystępnym językiem przedstawia najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z życia pochodzących z Polski podróżników, naukowców i prekursorów w różnych dziedzinach. Podaje informacje adresowane do ucznia szkoły podstawowej, ale z pewnością jego rodzic przy okazji tej lektury odświeży czy nawet rozszerzy swoją wiedzę.
Każdy rozdział, zredagowany w formie notatki, poświęcony jest jednej postaci. Części ułożone są chronologicznie – od Jana z Kolna, który prawdopodobnie dotarł do Ameryki przed Kolumbem, poprzez Kazimierza Żeglenia, który był wynalazcą kamizelki kuloodpornej, po Jacka Karpińskiego, czyli konstruktora pierwszego polskiego minikomputera. Tekst, choć zawiera konkretne fakty, wolny jest od encyklopedycznego tonu. Przypomina raczej ciepłe wspomnienie o człowieku. Trudniejsze wyrazy zostały wytłumaczone, a ważne hasła wytłuszczone.
Ta interdyscyplinarna pozycja „nie ma terminu ważności”, spodoba się, jak w mojej rodzinie, córce, mamie i babci. Ponadczasowy przekaz unikalnie ilustrowany pozwoli zgrabnie połączyć w długie zimowe wieczory przyjemne z pożytecznym.