<< >>
Strona główna > Kontakt


"Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" Przemek Staroń


„Szkoła bohaterek i bohaterów czyli jak radzić sobie z życiem” to poradnik adresowany do młodzieży. Jej autorem jest Przemek Staroń - pedagog, psycholog, „Nauczyciel Roku 2018” . Na treść książki składa się 18 zatytułowanych rozdziałów. Tytuły są pytaniami i odpowiedziami, czego będą dotyczyć rozważania . Dla przykładu przytoczę rozdział IV : „Dlaczego jest mi tak ciężko ?  Czyli o tym, co jest prawdziwym wyczynem, a co nie”.
We wstępie książki jest mowa o tym, że rzecz będzie dotyczyć tego, jak radzić ze zwątpieniem, smutkiem, strachem. Zdaniem Staronia szkoła tego nie uczy, a powinna kształtować przekonanie, że każdy z nas jest ważny i ma prawo być szczęśliwym.
Na każdej stronie książki, autor podkreśla, że mamy różny temperament, osobowość, charakter i trudno dostosować się do reguł rządzących w grupie. Trzeba mieć odwagę, żeby się wyróżnić. Ze złością, bólem, lękiem najczęściej musimy radzić sami. Jednak kiedy mamy przyjaciela, łatwiej znosimy przeciwności, ponieważ:  „Radość dzielona jest radością podwójną. Ból dzielony jest bólem o połowę mniejszym”.  Jak więc znosić  porażki  i niepowodzenia ? Odpowiedź jest prosta – należy mieć kogoś przy kim można się wypłakać. Nie należy wstydzić się słabości i łez.
A co robić, kiedy z nas ktoś się śmieje, kpi, sprawia wielką przykrość ? Nie można poddawać się złu. Najlepszą formą obrony jest dystans i świadomość, że:
„Ranią – poranieni.
Upokarzają - upokorzeni.
Zdradzają – zdradzeni” .
W książce znajdziemy wiele rad  jak budować pewność siebie, poczucie własnej wartości i wiarę we własne siły. Swoje obserwacje autor popiera wnikliwą analizą postaw bohaterów literackich, mitologicznych, filmowych. Cytuje autorów z dziedziny psychologii, etyki, filozofii. Bardzo często przywołuje postaci z takich utworów, jak : „Harry Potter” , „Dolina Muminków” , „Gwiezdne wojny”.
Staroń bardzo często posługuje się słownictwem naukowym. Można też znaleźć wyrazy i zwroty z gwary uczniowskiej czy języka potocznego, np. skumałem,  powala wyglądem, rozkmini, zgraja rozwydrzonych bachorów, co cię jara. Występują tez neologizmy, np. ludziowstręt. Trudniejsze terminy z dziedziny psychologii wyjaśnione są na marginesie poszczególnych rozdziałów. Autor posługuje się przykładami z literatury , filmów i własnej praktyki pedagogicznej. Ciekawe rysunki Marty Ruszkowskiej stanowią ilustrację poruszanych zagadnień.
Książka Przemka Staronia nie należy do łatwej lektury, ale warto poświęcić jej czas. Analiza różnych zachowań cytowanych bohaterów i własnych obserwacji autora jest ciekawą lekcją na temat naszych emocji.