<< >>
Strona główna > Kontakt


"Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą" Pénélope Bagieu


Komiks wielu osobom kojarzy się z rozrywkowymi historiami,  jednak dzisiaj chciałabym przedstawić książkę w formie komiksu, która opowiada o silnych kobiecych postaciach, które nie bały się wziąć świata w swoje ręce.  
"Tupeciary. O kobietach, które robią to, co chcą" to dwutomowa seria komiksowa. Autorką serii jest Pénélope Bagieu, Francuzka, która własnoręcznie pisała i rysowała te historie. Niestety, aktualnie w Polsce został  przetłumaczony i wydany tylko jeden tom, jednak mam nadzieję, że to się niedługo zmieni. W pierwszej części można przeczytać o piętnastu silnych kobietach. Z bardziej znanych w książce występują takie nazwiska jak: Margaret Hamilton czy Tove Jansson lub odpowiedzialna za wszechobecnie znany napis „Keep calm and…” Giorgina Red. Z mniej znanych: Lozen- indiańska wojowniczka, Agnodice- pierwsza ginekolożka w starożytnej Grecji czy Wu Zetian- chińska cesarzowa z VII w. 
W książce najbardziej podoba mi się sposób, w jaki autorka przedstawia bohaterki oraz rysunki, które w komiksie są najważniejsze. Dodatkowo czcionka jest wybrana w taki sposób, że sprawnie imituje pismo. Każda opisana historia nadawałaby się na osobną biografię, ale przedstawiona w krótkiej komiksowej wersji nie umniejsza tym postaciom. Według mnie, jedyną wadą "Tupeciar" jest brak wydania drugiej części w języku polskim.