<< >>
Strona główna > Kontakt


"Do gwiazd" Brandon Sanderson


Brandon Sanderson Amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka zabierze nas do swojego uniwersum.  

UniwersumDetritus świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Lotnicy są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy.

Jarzmo przeszłości
Spensa „Spin”, córka „Ściganta”, znakomitego pilota myśliwskiego zawsze marzyła, że zostanie jednym z  pilotów, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Niestety ciąży na niej niesława jest ojca, który z jednej z kluczowych bitew nieoczekiwanie zdezerterował z pola bitwy. Spin nie wierzy w oficjalną wersje, ale trudno dowieść swoich racji skoro nawet jej egzamin do szkoły pilotażu został specjalnie „przygotowany”. Nawet kiedy mimo wielu perypetii udaje jej się dostać do akademii i dowieść swojej wartości wciąż jest obserwowana. Dlaczego Żelazna Dama rektor akademii tak bardzo utrudnia jej życia a  Cobb były skrzydłowy jej ojca czegoś się obawia? Czemu mają służyć czujniki medyczne w jej hełmie?

Problemy młodości
Jak w większości powieści dla młodzieży dużą rolę w powieści odgrywa szkoła. To nie tylko opisy szkolenia pilotów, ale też walka o akceptacje rówieśników i swoje miejsce w grupie. Rzutka, Jorgen, Arturo, FM i Kimmalyn każdy z kadetów jest inny, wywodzi się z innego środowiska a mimo to z czasem uczą się tworzyć sprawnie działający ufający sobie zespół. Wraz z postępami powieści bardziej ich poznajemy i odkrywamy ich drugie oblicze. „Palant” Jorgen okazuje się troskliwym dowódcą a pozornie wyniosła “FM” dobrą przyjaciółką.
Akademia nie jest jednak zwyczajną szkołą, tu brak biegłości w nauce może skończyć się tragicznie gdy kadeci wysyłani są na misje bojowe. Dzięki temu Do gwiazd to opowieść o szukaniu odpowiedzi na pytanie czym jest w swej istocie tchórzostwo i odwaga, gdzie przebiega granica między nimi.


Ocena
Choć seria Skyward jest skierowana do młodzieży nie tylko młodzi ludzie ją docenią. Akcja jest wartka i nie zwalnia nawet na chwilę, zagrożenia z kosmosu jest nieustanne, opisy pojedynków myśliwskich świetnie napisane. Całość uprzyjemnia kilka tajemnic z przeszłości do rozwiązania. Głównej bohaterki Spensy nie sposób nie polubić i nie kibicować jej uporowi w dążeniu do własnych marzeń. To książka o przezwyciężaniu przeciwności losu i dążeniu do upragnionego celu, zwłaszcza wtedy gdy los rzuca nam kłody pod nogi.

Zaginione opowieści 48 10 czerwca 2019 Rocy7


https://solaris7.pl/2019/06/10/zaginione-opowiesci-48-do-gwiazd-brandon-sanderson/