<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z jedenastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z jedenastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie 11


 Dnia 6 listopada 2009 roku odbyło się jedenaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce chińskiego pisarza Mo Yan pt. „Obfite piersi, pełne biodra”.
Mo Yan to pseudonim artystyczny oznaczający „milcz”. Autor ten ma opinię największego chińskiego pisarza dwudziestego wieku. Większość jego dzieł jest w Chinach książkami zakazanymi.
„Obfite piersi, pełne biodra” to opowieść o losach z pozoru nic nieznaczącej kobiety, będącej jednocześnie
osobą niesłychanie odważną, mądra, silną. Jako matka  bohaterka próbuje ochronić swoje dzieci (osiem córek i jednego syna ) przed złym losem, jaki był jejudziałem – upokorzeniami, gwałtem, biedą – co  oczywiście w żaden sposób się nie udaje.  W takiej sytuacji śmierć okazuje się szczęściem i wyzwoleniem.
Pani Calikowska zwróciła uwagę że jest to powieść, która pokazuje nam piękno zwykłego, prostego życia, aby zaraz potem pokazać drugą, okrutną jego stronę. Przez dłuższą chwilę omawiałyśmy typ narracji  i zmiany bohatera,  którego oczami obserwujemy wydarzenia.
Pani Barbara Mikołajczyk rozwinęła wątek  dotyczący mężczyzn, którzy są głównym celem ostrej satyry i gorzkiej ironii pisarza.
 Są oni jak karykaturalne istoty, nie myślące, a działające instynktownie, niezdolne do samoobrony a jedynie polegające na sile swoich żon, matek i sióstr. Czasem tchórzliwi, czasem okrutni, najczęściej łączą obie cechy. Są też zniewoleni przez swoje instynkty, pożądanie i głód władzy. Paradoksalnie w tym patriarchalnym społeczeństwie mężczyźni zatracili zdolność działania, którą musiały zachować kobiety. Pozostały im tylko zewnętrznie role przywódcze.
Wszystkie klubowiczki uznały, że powieść jest brutalna. Na zakończenie warto wspomnieć, iż według pani Mostowicz świat zobrazowany w książce jest światem barbarzyńców w porównaniu z kulturą europejską.

Następne spotkanie odbędzie się 11.12.2009 roku o godz. 17.30. Rozmawiać będziemy o książce Pawła Helle pt. „Opowieści chłodnego morza”.