<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Pokaz filmów w Wypożyczalni nr 97 - 15-16.02.2017 - relacja
Pokaz filmów w Wypożyczalni nr 97 - 15-16.02.2017 - relacja

 

W dniach 15-16 lutego w naszej Bibliotece miała miejsce projekcja filmów. W ramach „Kino z duszą” zaprosiliśmy na pokaz dwóch filmów:

15 lutego (środa) g. 18:00 „Pielgrzym” reż. Paweł Jóźwiak-Rodan.

Około 2 000 kilometrów, to dystans dzielący małą wieś w centrum Polski – Głogowiec, od stolicy Rosji – Moskwy, trasą przez Litwę i Białoruś. Powrót – tym razem przez Ukrainę – to drugie tyle. 4000 km, to odległość jaką wspólnie przez kilka miesięcy, pokonało dwóch mężczyzn. Cel, jaki wyznaczyli sobie pielgrzymi – mężczyźni z przestępczą przeszłością,

staje się dla nich możliwością modlitwy i wspólnej drogi. W tej historii ważne stają się też relacje rodzinne. Czy droga do bliskiej osoby może się okazać trudniejsza, niż pielgrzymka z Głogowca do Moskwy?

16 lutego (czwartek) g. 18:00 „Dotknięcie Anioła” reż. Marek Tomasz Pawłowski.

Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker wezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego

działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń.