<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Wspólne śpiewanie z Adamem Strugiem w Wypożyczalni nr 97 - 11.10.2016 - relacja
Wspólne śpiewanie z Adamem Strugiem w Wypożyczalni nr 97 - 11.10.2016 - relacja

11 października odbyło się comiesięczne spotkanie z Adamem Strugiem. Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, zbieracz i popularyzator polskich pieśni przekazywanych w tradycji ustnej. Strug wykonuje muzykę tradycyjną (płyty „Requiem Polskie”, „Pieśń o Bożym umęczeniu”) i własną, w której jest autorem tekstów, kompozytorem i wykonawcą (płyty „Adieu”, „Strug. Leśmian. Soyka”, „Mysz”).

Spotkania śpiewacze poświęcone są pieśniom roku liturgicznego, obrzędowego oraz historycznym w wariantach melodycznych przekazywanych nieprzerwanie w tradycji ustnej w wioskach drobnoszlacheckich północno-wschodniego Mazowsza. Formuła spotkań jest nieinwazyjna: prowadzący podaje motyw, a zgromadzeni śpiewają. Od warsztatów spotkania różnią się tym, że nie tyle uczymy się śpiewać, co odnajdujemy w sobie pokłady zbiorowej pamięci muzycznej oraz indywidualne – siłę i barwę głosu.