<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Zabić. Mordy polityczne PRL" - spotkanie z Patrykiem Pleskotem w Wypożyczalni nr 97 - 17.03.2016 - relacja
"Zabić. Mordy polityczne PRL" - spotkanie z Patrykiem Pleskotem w Wypożyczalni nr 97 - 17.03.2016 - relacja

17 marca 2016 gościliśmy w Wypożyczalni nr 97 Patryka Pleskota - autora książki pt „Zabić. Mordy polityczne PRL”. Rozmowę prowadził Gabriel Michalik. Jednym z dotkliwych spadków po Polsce Ludowej są niewyjaśnione dotąd morderstwa polityczne. W przypadku zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki schwytano i osądzono bezpośrednich sprawców. Ci którzy zabójstwo zlecili pozostali jednak nieznani.

Zabójców księdza Suchowolca, Niedzielaka i Zycha nie schwytano nigdy. Śledztwo w sprawie śmierci Piotra i Alicji Jaroszewiczów toczyło się bez skutku przez wiele lat. W końcu okazało się, że z policyjnych archiwów zginęły kluczowe dowody. opowieści o tych i innych zabójstwach znajdziemy w pasjonującym tomie zatytułowany "Zabić". Autor, profesor dr hab. Patryk Pleskot umiejętnie łączy warsztat historyka z narracyjnym talentem pitawalisty; dzięki czemu na kartach książki śledzimy tragiczne zdarzenia z niedalekiej przeszłości jak najlepszy kryminał. Pleskot formułuje nowe hipotezy, ujawnia nieznane ślady. Kojarzy fakty, do których skojarzenia zabrakło w swoim czasie śledczym inwencji lub woli. Poza dużą wartością poznawczą, książka młodego, a już utytułowanego, profesora historii, skłania też do refleksji, nazwijmy to, egzystencjalnej. Po lekturze tej książki odczuć można, że nad zdarzeniami, które były treścią życia wielu z nas, zamyka się właśnie wieko historii.