<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Słowacja księdza prezydenta. (Józef Tiso 1887-1947)" spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - relacja
"Słowacja księdza prezydenta. (Józef Tiso 1887-1947)" spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - relacja

16 grudnia 2015 r. nasi czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu i promocji książki Andrzeja Krawczyka pt. "Słowacja księdza prezydenta. (Józef Tiso 1887-1947)".

Biografia Tisy to doskonały przykład tego, jak bardzo korumpującą moralnie ideologią był XX-wieczny nacjonalizm. Narodowe państwo katolickie nie miało nic wspólnego z katolicyzmem; religia była tylko wygodną fasadą dla ideologii. Nawet piękno gór słowackich było jedynie surowcem dla propagandy. Od kultu swojskości i narodowej krzepy, od ideologii narodowej jedności do zbrodni droga była krótka – i naród, który nie miał w historii tradycji przemocy ani krwawych rzezi, przebył ją w ciągu kilku lat. Jak na ironię, patronował temu dobrotliwy ojciec narodu, subtelny intelektualista i wiejski proboszcz zarazem, profesor teologii, specjalista od moralności chrześcijańskiej – ksiądz prezydent. („Gazeta Wyborcza”)