<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Wyzwania społeczeństwa podeszłego wieku" spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - relacja
"Wyzwania społeczeństwa podeszłego wieku" spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - relacja

15 września 2015 odbyło się spotkanie z Janem Pakulskim, profesorem Socjologii na Uniwersytecie Tasmanii w Hobart, autorem licznych artykułów i prac naukowych, który współpracuje z wieloma uniwersytetami (Oxford, Stranford). Prowadzi badania na temat społeczeństw demokratycznych, elit i nierówności społecznych. Wraz z żoną i dwójką dzieci przebywa w Australii od 1975 r.

Prelekcja pt. „Wyzwania społeczeństwa podeszłego wieku” była ilustrowana pokazem slajdów. Profesor podkreślał osiągnięcia polskiej transformacji. Zauważył, że zmiany, które z jego perspektywy są tak widoczne, dla mieszkańców kraju skupionych na sprawach bieżących, nie przedstawiają takiej wartości jak powinny. Profesor dostrzega olbrzymi skok cywilizacyjny oraz relatywnie dobre umiejscowienie naszego kraju. Pokazuje jednocześnie koniec porządku, który został ustalony w połowie ubiegłego wieku. Olbrzymim zagrożeniem jest kryzys demograficzny. Niski przyrost naturalny wskazuje na społeczeństwo podeszłego wieku. Stanowi to duży problem dla przyszłych pokoleń. .