<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzydziestego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzydziestego spotkania w Wypożyczalni nr 97

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 30


W dniu 27 stycznia 2012 spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki po raz trzydziesty. Niestety to rocznicowe spotkanie odbyło się w dość małym gronie ze względu na silne mrozy. Natomiast wytrwali czytelnicy mężnie się stawili by porozmawiać o książce Pablo De Santisa pt. „Tajemnica Paryża”. Powieść Santisa to z założenia kryminał. Dość specyficzny i nietypowy, ale kryminał. W „Tajemnicy Paryża” jest morderstwo, jest detektyw, jest przesłuchanie i dochodzenie do prawdy, ale oprócz tego są przedstawione metody badawcze pracy detektywistycznej, zasady kodeksu detektywów, ich motywacje, niemal traktat filozoficzny, dotyczący wyżej wspomnianej profesji.

Dla klubowiczów książka ta była raczej wstępem do rozmowy o obcych krajach. Sama możliwość zwiedzenia tajemniczych uliczek Paryża obudziła w nas chęć podróżowania. Niestety powieść nie wciągnęła nas na dłużej. Zbyt mało akcji a za dużo pseudofilozoficznych koncepcji.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu 17.02.2012 o godz.17.00. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Nadżiba Mahfuz ”Opowieści starego Kairu”. Nadżib Mahfuz był wybitnym prozaikiem arabskim, laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1988 roku. W książce autor ukazuje życie tradycyjnej rodziny kairskiej należącej do warstwy średniej burżuazji w przełomowym dla Egiptu okresie walki o niepodległość.
przygotowała Katarzyna Wiśniewska