<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Miłosz. Biografia" - relacja ze spotkania z Andrzejem Franaszkiem w Wypożyczalni nr 97
"Miłosz. Biografia" - relacja ze spotkania z Andrzejem Franaszkiem w Wypożyczalni nr 97

16 czerwca 2011 roku to wieczór poświęcony promocji ostatnio wydanej książki Andrzeja Franaszka „Miłosz. Biografia”.  Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez dziesięć lat - w Polsce i za granicą. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety.

 

 

Franaszek pisze o wielkim i podziwianym pisarzu o silnej osobowości, o jego długim i skomplikowanym życiu, ale nie traktuje go jako bohatera. Nie pomijał bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pojawiały się rzeczy, które sam Miłosz omijał. Dzięki kolejnym źródłom, wiele spraw wychodziło na jaw. Franaszek powołuje się na wypowiedzi poety, dociera do spraw różnej wagi, niekiedy tylko notatek, przygodnych zapisków, niepublikowanych wierszy. Franaszek podkreślił jak skomplikowaną, dramatyczną i pełną niepokoju oraz wątpliwości osobą był Miłosz. Dręczyły go na zmianę poczucie małej wartości oraz zmaganie się ze swoją wielkością. W jego życiu nie było okresów spokoju. Bardzo przeżywał samotność. Człowiek który osiągnął wszystko i za to musiał zapłacić bardzo wysoka cenę.