<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego piatego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego piatego spotkania w Wypożyczalni nr 97

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 25


Tuż przed wakacjami postanowiliśmy porozmawiać „O pięknie” Zadie Smith. Jest to jej trzecia powieść po bestsellerowych „Białych zębach” oraz „Łowcach autografów”. Temat afro-amerykanów na emigracji jest kluczowym aspektem jej ostatniej powieści. Fabuła wygląda tak: on jest biały, ona czarna, a ich troje dzieci wyznaje skrajnie różne religie: chrześcijaństwo, perfekcjonizm, gangsta rap. Tak prezentuje się rodzina profesora Howarda Belseya. Kruchą równowagę, burzą wrogowie: małżeńska nuda i znienawidzony rywal Belseya, profesor Kipps. Wtedy wszystko zaczyna się niebezpiecznie komplikować.
Dla Pani Mieszczanek jest to wartka, zręcznie napisana historia, którą czyta się z przyjemnością, a często także niewymuszonym uśmiechem. Jednak poza obrazem świata Uniwersytetu w Stanach niewiele ona wnosi w życie.
Pani Patalas określiła książkę jako studium odkrywania tożsamości kulturowej. Czytanie tej powieści było dla niej prawdziwą przyjemnością, czego zasługą jest lekkie pióro autorki.
Dla Pani Krystyny Kaczmarek najbardziej fascynujący jest język powieści. Kiedy potrzeba jest on żywy, wręcz dosadny, w innych sytuacjach potrafi być wyjątkowo liryczny. Do tego należy również dodać doskonale sportretowanych bohaterów zarówno tych głównych, jak i tych drugo- i trzecioplanowych.
Na pozostałych czytelnikach ksiązka nie zrobiła większego wrażenia. Pani Mostowicz uznała ją za odrobinę trywialną historię rozpadu małżeństwa. Pan Lissowski nie zobaczył „nic pięknego” w samej powieści. I tylko tytuł był rozpatrywany przez nas długo. O jakim pięknie pisze autorka? Czy my to „piękno” dostrzegamy? Gdzie go szukać? Klubowicze zapraszają do lektury.

 

Na kolejne spotkanie zapraszamy już po wakacjach 16.09.2011 (piątek) o godz. 17.00. W związku z tym, że do kolejnego spotkania mamy wiele czasu zadaliśmy sobie jako lekturę dwa kryminały. Jeden jest szwedzkiej autorki Camilli Lackberg  pt. „Kamieniarz” a drugi znanego amerykańskiego pisarza Harlana Cohena pt. „Zachowaj spokój”. Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

przygotowała Katarzyna Wiśniewska