<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dziewiętnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dziewiętnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 19

W dniu 15 października 2010 spotkaliśmy się po raz kolejny w ramach naszego Klubu. Tym razem czytaliśmy „Schizme" Jesus Bastante Liebana. Akcja rozpoczyna się od obrad Sejmu Rzeszy w Wormacji, na którym przesłuchany ma być przed obliczem cesarza Karola V, reformator Marcin Luter. Natomiast kończy się śmiercią papieża Hadriana VI i wyborem nowego władcy na Tronie Piotrowym, Klemensa VII w listopadzie 1523 r.
Tym razem klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka jest dobra. Choć mogłoby się wydawać, że książka wyjaśniająca genezę reformacji, musi być nudna, „Schizma” zaskakuje wartkością akcji i ładunkiem emocjonalnym. Wielu z nas sięgnęło dalej niż sama powieść i zaczęliśmy szukać informacji na temat osób oraz zdarzeń opisanych w książce. Tak ciekawy wątek historyczny dał nam pretekst do rozmowy nad reformacją i jej konsekwencjami trwającymi do dnia dzisiejszego. Pan Olechowicz wykorzystał poezję księdza Twardowskiego, by pokazać ten rozdźwięk trwający stulecia. Natomiast Pan Furnival zwrócił uwagę na usterki techniczne książki.

Zapraszam serdecznie na następne spotkanie 19.11.2010 w piątek o godz. 17.30. Będziemy rozmawiać o książce Marcina Świetlickiego pt. „Jedenaście”. „Przedmieście. 11 kilometrów od Krakowa. Przejeżdżający drogą pracownik telewizji widzi zakrwawionego człowieka. Przedmieście. 11 kilometrów od Krakowa. Mistrz i dziewczyna w restauracji Stylowa próbują pojąć tajemnicę śmierci Doktora. Przedmieście. 11 kilometrów od Krakowa. Jest światło w domu zabitego.”

przygotowała Katarzyna Wiśniewska