<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z siedemnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z siedemnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 17


Na ostatnim spotkaniu naszego klubu przed wakacjami rozmawialiśmy o literaturze - wierszach, fragmentach literackich wybranych przez Klubowiczów.  Niestety czas był bardzo ograniczony i dla każdego z uczestników przeznaczyliśmy po 10 minut.
Spotkanie rozpoczęliśmy utworami Konstandinosa Kawafisa prezentowanymi przez Pana Adama Rosłana. Kawafis uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów greckich XX w. W jego twórczości dominuje tematyka hellenistyczna i osobista. Zapoczątkował nowy typ liryki, pisząc językiem epigramatycznym, zbliżonym do prozy. Następnie Pan Furnival zacytował piękną i niezwykle melodyjną staroangielszczyzną  fragment Pieśni Canterberyjskich. Pan Andrzej Lissowski, wsparty utworem muzycznym opowiadał o barwnej poezji rosyjskiej. Do grona klubowiczów dołączyła młoda poetka Pani Sylwia Stolarczyk. Zaprezentowała nam fragment twórczości własnej. Na zakończenie spotkania Pani Krystyna Kaczmarek zacytowała krótki ale wiele mówiący wiersz Zbigniewa Herberta pt. Kamyk.
Niestety nie wszyscy zdążyli zaprezentować swoje ulubione fragmenty literackie zatem po wakacjach postanowiliśmy powrócić do tematu.

Serdecznie zapraszamy do dyskusji 10.09.2010 (piątek) o godz. 17.30. Dokończymy spotkanie na temat literatury i przejdziemy do ksiązki Eustachego Rylskiego pt. Wyspa. "Trzymająca w niepewności fabuła i relacje międzyludzkie w tej książce są najważniejsze. Zaskakujące, ostre, bolesne, nieprzewidywalne jak człowiecza natura, układają się w sugestywne psychodramy. Rylski, jak żaden inny z naszych pisarzy, potrafi uchwycić rozziew między tym, co robimy, myślimy i mówimy, i złapać "ton”, którym się nie mówi tego, co się powinno powiedzieć.”

przygotowała Katarzyna Wiśniewska