<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z szesnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z szesnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 16

Dnia 7 maja 2010 spotkaliśmy się w naszym Klubie by podyskutować na temat książki Michała Witkowskiego pt. "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna - Szczakowej". Postać pisarza od pewnego czasu budzi kontrowersje wśród czytelników.
Debiutował zbiorem opowiadań Copyright,  następnie wydał powieść Lubiewo  i kolejny zbiór opowiadań Fototapeta.
Nas zaciekawił tytuł, wydanej w 2007 roku powieści: Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna - Szczakowej. Sama historia jest czymś w  rodzaju spowiedzi pana Huberta, który na komputerze zabranym studentowi za długi pisze historię swojego życia. Jego opowieść snuje się na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku.
Jeden z naszych klubowiczów, Pan Nicholas Furnival, pochodzi z Irlandii. Dla niego omawiana książka przypomina mu koniec lat 80’ w Anglii. Humor Witkowskiego porównuje do znanego tam humoru Monty Pytona. Wiele pojęć użytych w powieści sprawiało mu trudności ze względu na barierę językową. Jak zauważyli klubowicze język powieści zawiera gwarę śląską, staropolszczyznę i slang świata przestępczego. W trakcie spotkania staraliśmy się wyjaśnić kilka zagadkowych dla nas pojęć. Pani Kaczmarek w tej historii zobaczyła przerażający ją obraz Śląska. Natomiast Pani Wachowska podkreśliła ironiczny wydźwięk książki. W trakcie omawiania okazało się, że każdy z nas ma ciekawe wspomnienia z tamtego okresu. Dyskusja przeniosła się na przemiany społeczno-kulturalne jak i polityczne ostatnich 30 lat. Na zakończenie spotkania dyskutowaliśmy o tytule. Dlaczego Pan Hubert to Barbara? I wtedy wszystkim przypomniały się te perły okalające jego szyję…

Zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się 11.06.2010.  o godz. 17.30. Tym razem porozmawiamy o wierszach oraz o fragmentach literackich zaprezentowanych przez Klubowiczów. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu. To ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska