<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z czternastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z czternastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 14

Dnia 19 lutego 2010 roku spotkaliśmy się aby porozmawiać o książce Majgull Axelsson pt. „Dom Augusty” . Jest to powieść o kobietach i dla kobiet aczkolwiek nasi Panowie poradzili sobie z nią świetnie. Historia trzech kobiet Augusty, Alicji oraz Angeliki staje się punktem odniesienia do poważnych pytań. Co się dzieje ze współczesnymi mężczyznami? Jak radzą sobie matki nieślubnych i niechcianych dzieci. I odwrotnie co dzieje się z takimi dziećmi. Autorka porusza wiele trudnych współczesnych tematów bliskich również nam.
W trakcie spotkania nasi klubowicze starali się odnaleźć w tej wielowarstwowej powieści i poruszali wiele kwestii. Pani Wojciechowska skupiła się na stylu powieści. Oceniła go jako ostry i szorstki. Krótkie zdania i oszczędność w słowach podkreślały trudną tematykę. Pani Patalas również stwierdziła, że książka jest trudna. Jednocześnie podkreśliła wartość przekazu autorki. Powieść ta nie jest pamiętnikiem lecz typową sagą stwierdziła. Na przykładzie takiej rodziny czytelnik powinien wyciągnąć własne wnioski. Zagadnienia które poruszyły Panią Kaczmarek to przede wszystkim kwestia wyzwolenia kobiet, silne osobowości nakreślone w powieści oraz system opieki społecznej. W trakcie dyskusji Pani Natalia Wachowska poruszyła trudny temat niechcianych ciąż.
Pan Lissowski oraz Pan Olechowicz stwierdzili, że książki dla kobiet powinni czytać również mężczyźni by choć trochę je zrozumieć.
Nasi klubowicze zdecydowanie polecają powieść Majgull Axelsson.

Zapraszamy na następne spotkanie w kwietniu. Będziemy rozmawiać o książce Jacka Dukaja pt. „Córka łupieżcy”. Jest to historia Zuzanny Klajn, która poznaje zagadkowe miasto. Miasto, które jest odbiciem wszystkich miast kiedykolwiek zbudowanych, przez ludzi i nie ludzi, w tym wszechświecie i poprzednich, skarbnicą wiedzy wszelkiej i polem zmagań między Potęgami. Zapraszamy na spotkanie 19.03.2010 o godz. 17.30.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska