<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 74 > "Wczesne sprawy Poirota"


"Wczesne sprawy Poirota" Agatha Christie


Niedawno przeczytałam książkę pod tytułem "Wczesne sprawy Poirota", autorstwa Agathy Christie. Trafiłam na nią buszując w bibliotece w poszukiwaniu lekkiej lektury na zimowe wieczory. I przyznam, że idealnie się w tej roli sprawdziła, dlatego polecam ją każdemu, kto chce przyjemnie spędzić czas, przy niewymagającym kryminale.
Książka ta to zbiór osiemnastu opowiadań, z detektywem Herkulesem Poirotem w roli głównej. Narratorem jest  jego wierny przyjaciel, kapitan Arthur Hastings, który relacjonuje wydarzenia oraz dodaje swoje własne przemyślenia. Natomiast Herkules w wielkim stylu rozwiązuje kryminalne sprawy, najczęściej związane z morderstwami.
Książka charakteryzuje się krótkimi opowiadaniami, z zaskakującymi i błyskotliwymi zakończeniami. Trzymają one w napięciu od początku do końca, więc nie ma miejsca na znużenie czy zmęczenie lekturą, a każde opowiadanie jest niespodzianką.
Kolejnym niewątpliwym plusem tej książki jest jej główny bohater, czyli Herkules Poirot. Postać genialnego detektywa została bardzo dobrze naszkicowana. Z każdym kolejnym opowiadaniem poznajemy go coraz lepiej, więc po skończonej lekturze otrzymujemy całkiem spójny obraz postaci.
Wiemy nie tylko, że jest on wybitny w swojej profesji, lecz także pedantyczny, dandysowaty i przekonany o swojej wyższości. Ma również sporo natręctw i tendencje do patrzenia na innych z góry. Trzeba jednak przyznać, że pomimo tych wad jest to postać dająca się lubić, a połączenie umiejętności dedukcji z olbrzymią wiedzą psychologiczną sprawia, że Herkules Poirot jest geniuszem, a czytanie o geniuszach jest zwykle bardzo przyjemne.
Kolejną fantastyczną rzeczą w tej książce jest sposób, w jaki autorka logicznie pokazała proces rozumowania, dedukcji i łączenia faktów, jakim posługuje się detektyw. Każda decyzja przez niego podjęta została uargumentowana, a oskarżenia nie biorą się znikąd, są natomiast wynikiem spostrzegawczości, wiedzy oraz umiejętności logicznego myślenia. Po przeczytaniu opowiadania jesteśmy w stanie sami wyjaśnić proces myślowy Herkulesa, który zaprowadził go do wskazania przestępcy.
Z uwagi na to, że w książce znajduje się aż osiemnaście opowiadań, nie da się pokrótce opowiedzieć o fabule każdego z nich. Każda opowieść jest szczególna, wyjątkowa, każda ma trochę inny schemat. Dzięki temu przy każdej z nich można się zaskoczyć. Herkules rozwiąże między innymi sprawę klątwy Lemesurierów i morderstwa, które się jeszcze nie odbyło. Dzięki niemu dowiemy się jak ważna może okazać  się bombonierka oraz co łączy znikającą kucharkę  z morderstwem.
Podsumowując, książkę "Wczesne sprawy Poirota" polecam każdemu. Jest duża szansa, że kiedy ją przeczytacie, już na dobre zakochacie się w kryminałach Agathy Christie.