<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 7 > "Metro 2033"


"Metro 2033" Dmitrij Głuchowski


"Metro 2033" Dmitrija Głuchowskiego to doskonała książka dla dojrzalszego czytelnika, pokazująca dlaczego rosyjska literatura postapokaliptyczna cieszy się światowym uznaniem.
Jak wskazuje tytuł, miejscem akcji jest moskiewskie metro, pełniące funkcję olbrzymiego bunkra, chroniącego tam zamieszkałych ludzi od niebezpieczeństw świata zewnętrznego, zniszczonego przez nuklearną wojnę dwie dekady przed początkiem opowieści.
Bohaterem książki jest Artem – młody mieszkaniec względnie spokojnej stacji na skraju sieci Metra. Myśli, że dopełni swoich dni jako hodowca Świń i grzybów, jedynego pożywienia które można produkować pod ziemią, lecz gdy tajemnicze stwory nazywane ,"Czarnymi" zagrażają jego społeczności, wyrusza na wyprawę po Metrze, które, zgodnie z kanwą rosyjskiej apokalipsy, wypełnione jest rozmaitymi postaciami reprezentującymi różne odcienie moralnej szarości, takimi jak członkowie ,"Linii Czerwonej" inspirujący się rewolucjonistami bolszewickimi. Wizja przyszłości Głuchowskiego nie jest kolorowa, przez cały tok akcji czuć zagrożenie i brak nadziei trapiące bohatera.
"Metro 2033" to wspaniały horror psychologiczny, dający odbiorcy wiele tematów do przemyśleń. Uważamy ją za lekturę obowiązkową dla każdego czytelnika lubiącego dojrzałe historie, z racji mnogości wątków każdy znajdzie tu coś dla siebie.