<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 7 > "Serce meduzy"


"Serce meduzy" Ali Benjamin


Bohaterką powieści jest Zuzanna Swanson – uczennica gimnazjum w stanie Massachusetts w USA. To dziewczynka dociekliwa, która interesuje się wszechświatem i tym, co się dzieje wokół. Wie o zjawiskach, o których nikt z klasy nie ma pojęcia. Ważne wydarzenia przelicza na godziny, minuty, sekundy. Pewnego dnia odkrywa, że różni się od innych. Najgorsze jest to, że traci przyjaciółkę Franny, bo ta woli towarzystwo dziewczyn, które modnie się ubierają i interesują się chłopcami. Zuza chciałaby naprawić relacje, ale miało miejsce zbyt wiele przykrych sytuacji. 
Momentem przełomowym w życiu bohaterki będzie śmierć Franny. Dziewczynka, która świetnie pływała, utonęła w oceanie. I chociaż wszyscy mówią, że takie rzeczy się zdarzają, Zuzia czuje, że musi  znaleźć  lepsze  wyjaśnienie. Próbuje poradzić ze śmiercią przyjaciółki – przestaje mówić i ucieka w świat wyobraźni. We wspomnieniach analizuje, dlaczego przyjaciółka odwróciła się od niej. Chciałaby naprawić relacje, ale śmierć pokrzyżowała te plany. Wybawienie przychodzi nieoczekiwanie. Nauczycielka gimnazjum poleci przygotowanie projektu badawczego na dowolny temat. 
Zuzia stawia tezę: „To meduza oparzyła Franny”. Starannie zbiera materiał na temat śmiercionośnych meduz. Śledzi losy badaczy tych stworzeń. Najbardziej imponuje jej australijski uczony Jamie Seymour, bo „kocha stworzenia, których nikt kochać nie umie”.
Prezentacja wypada znakomicie i zyskuje uznanie nauczycielki, natomiast koledzy i koleżanki z klasy nadają jej nowy przydomek – „Meduza”. Trudne przeżycia i osamotnienie są przyczyną podjęcia próby ucieczki do Australii. Na szczęście wyprawa nie dochodzi do skutku, ale związane z nią emocje przynoszą uspokojenie. Zuza przekonuje się, że ma obok siebie kochające osoby – mamę, brata i ojca.
Historia Zuzanny Swanson została opowiedziana w ciekawy sposób. Znajdziemy tu wiele informacji o świecie przyrody. Uczestniczymy w pracy badawczej dzięki wskazówkom pani Turton. Notatki, zapiski i e-maile pozwalają czytelnikowi przenieść się w autentyczny świat przeżyć bohaterki. 
„Serce meduzy” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, śmierci, cierpieniu i samotności.