<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 7


Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 7 z Oddziałem dla Dzieci - MDM

ul. Marszałkowska 55/73   00-676 Warszawa
tel. 22 463 49 60
tutaj link: jak dojść do BibliotekiKierownik:  Roman Cieśliński
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Godziny otwarcia w okresie 01.07 - 31.08.2023


PonWtŚrCzwPt
13-19 13-19 13-19 9-15:30 9-15:30

Godziny otwarcia

Pon Wt Śr Czw Pt
10-19 10-19 10-19 10-19
10-19
   

szczegółowy opis
Zbiory

MDM wypożycza:
⦁ książki i audiobooki
⦁ czasopisma
⦁ płyty z muzyką
⦁ gry planszowe

MDM udostępnia:
⦁ wi-fi
⦁ stanowiska komputerowe
⦁ czytelnię
⦁ interaktywną podłogę dla dzieci
⦁ konsolę PS 4
⦁ projektor multimedialny
⦁ pokój do pracy
⦁ przestrzeń warsztatową
⦁ gramofon

MDM organizuje:
⦁ spotkania
⦁ warsztaty
⦁ zajęcia
⦁ lekcje biblioteczne

MDM

MDM Miejsce Dobrych Manifestacji
Lokal po słynnej warszawskiej restauracji Szanghaj przy ul. Marszałkowskiej 55/73 został przyznany Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy pod koniec 2017 roku dzięki decyzji ówczesnego Zarządu Dzielnicy Śródmieście z Burmistrzem Panem Krzysztofem Czubaszkiem na czele.
Dla Biblioteki remont lokalu o powierzchni 570 m² był wielkim wyzwaniem organizacyjno - logistycznym. Prace remontowe trwały dłużej, niż początkowo zakładano ze względu na zły stan techniczny budynku, duże problemy techniczne i adaptacyjne oraz – rzecz jasna - pandemię.
Dzięki wsparciu Pana Aleksandra Ferensa – Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, członków Zarządu Dzielnicy Śródmieście oraz Radnych Dzielnicy Śródmieście i m.st. Warszawy udało się to przedsięwzięcie szczęśliwie sfinalizować.
Nowa placówka, ze względu na położenie i z szacunku dla tradycji miejsca, nosi nazwę Biblioteka MDM. Specyficzne  rozwinięcie skrótu - Miejsce Dobrych Manifestacji – doskonale oddaje koncepcję tej realizacji. Plac Konstytucji, wpisany w założenie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, pierwotnie miał być punktem kulminacyjnym manifestujących poparcie dla władzy uczestników pochodów pierwszomajowych. Biblioteka przewrotnie wykorzystuje ten motyw; wystrój wnętrz utrzymany jest w duchu najlepszej szkoły polskiego designu lat 50 tych i 60 tych. Meble, wzornictwo, wiszące paprotki, zielona, żywa ściana z zapomnianych, a teraz wracających do łask roślin doniczkowych, czy socrealistyczne plakaty – to wszystko wpisuje się idealnie w klimat miejsca.
To przyjazna przestrzeń, gdzie można spotkać się ze znajomymi, poznać sąsiadów, zakorzenić  w społeczności lokalnej. Ważny i wymowny element tej przestrzeni – mównica – ma zachęcać do wymiany myśli i podkreśla, że biblioteka jest miejscem dla wolnej dyskusji, pozbawionej mowy nienawiści, miejscem styku poglądów. To bezpieczna płaszczyzna do porozumienia mimo inności.
Do dyspozycji czytelników  dorosłych oddano parter. Tu mieszczą się wypożyczalnia, przestronna czytelnia oraz stanowiska do pracy przy komputerach. Można przyjść również z własnym sprzętem i podczas pracy przy szerokich, wygodnych parapetach, rozkoszować się widokiem tętniącej życiem ulicy Marszałkowskiej.
Poza książkami, których jest ponad 28 i pół tysiąca, czytelnicy mogą wypożyczać czasopisma, płyty z  muzyką (3300) oraz audiobooki (1200). Będą gromadzone również płyty winylowe.
Na piętro prowadzą zachowane i odrestaurowane piękne schody, można też skorzystać z windy. Tutaj znajduje się Oddział dla Dzieci. To przyjazna i wysmakowana przestrzeń dla wszystkich grup wiekowych. Młodsi docenią dużo miejsca na zabawę, dostosowane do ich wzrostu regały na książki (1200 woluminów) oraz interaktywną podłogę do zabawy, a ich rodzice – zaprojektowane dla maluchów toalety. Nastolatkowie zaś na pewno pokochają przeszklony „cichy pokój” do pracy i spotkań, oraz przestrzeń warsztatową z tablicą.
Do ich dyspozycji pozostaje również projektor multimedialny, konsola Playstation 4 oraz adapter do odsłuchu płyt. W części dziecięcej także można wypożyczać audiobooki i gry planszowe. Tu będą odbywały się spotkania i warsztaty.
Poświęciliśmy dużo czasu i energii, żeby stworzyć dla naszych obecnych i przyszłych czytelników miejsce dobre, przyjazne, z bogatą ofertą kulturalną. Jesteśmy dumni z efektu i mamy nadzieję, że rodzinna Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 7 z Oddziałem dla Dzieci stanie się ulubionym miejscem spotkań z książką dla mieszkańców Śródmieścia i całej Warszawy.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wykładu Beaty Chomątowskiej o historii MDM-u, który dostępny jest tutaj: Film.

Katalogi lokalne

Wydarzenia

"Świat opisany szeptem" - spotkanie z Elżbietą Wojnarowską w Bibliotece MDM - 07.10.2023