<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > "Ostatnia noc jej życia"


"Ostatnia noc jej życia" Maureen Jennings


Serial "Detektyw Murdoch" od dawna należy do moich ulubionych. Kiedy dowiedziałam się, że istnieje także seria książek o przygodach detektywa, niezwłocznie postanowiłam ją przeczytać.
"Ostatnia noc jej życia" autorstwa Maureen Jennings to pierwsza część siedmiotomowej sagi opowiadającej o śledztwach prowadzonych przez Williama Murdocha, sierżanta policji w Toronto. Akcja powieści toczy się zimą 1895 roku, kiedy w jednej z zaśnieżonych uliczek zostają odnalezione zwłoki młodej służącej. Młody i ambitny detektyw traktuje sprawę bardzo poważnie, licząc, że odnalezienie sprawców przyspieszy jego karierę zawodową. Tymczasem pracodawcy zmarłej oraz potencjalni świadkowie nie są szczególnie skorzy do współpracy. Murdoch odkrywa, że każda z przesłuchiwanych przez niego osób ma coś na sumieniu i woli milczeć niż podsuwać policjantowi obciążające ją dowody. Zdobyte informacje prowadzą mężczyznę do domów burżuazji i elitarnych klubów, a także na ulice i do pensjonatów, gdzie zbiera się najuboższa ludność Toronto, dzięki czemu czytelnik ma okazję uważnie przyjrzeć się panoramie dziewiętnastowiecznego kanadyjskiego społeczeństwa. Śledztwo prowadzone przez detektywa nabiera tempa, kiedy życie traci osoba, która jako ostatnia widziała służącą przed jej śmiercią. Murdoch musi się spieszyć, jeśli chce ocalić życie kolejnym niewygodnym świadkom i zapobiec wybuchowi potężnego skandalu, co na pewno nie przypadłoby do gustu jego przełożonemu – komisarzowi Brackenreidowi.
Mimo wyraźnych różnic między serialem a książką, powieść Maureen Jennings czytało mi się bardzo dobrze. Zastrzeżenia mogę mieć tylko do sposobu jej wydania – niestety ładna okładka nie idzie w parze z dobrą korektą i w trakcie czytania można natrafić na kłujące w oczy literówki czy nie do końca zrozumiałe sformułowania. Niemniej jednak polecam wszystkim fanom serialowego detektywa zainteresować się tą serią – choćby dla porównania.