<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > "Brzydsza siostra"


"Brzydsza siostra" Sariah Wilson


Ostatnią książkę, którą przeczytałam była „Brzydsza siostra” autorstwa Sariah Wilson.
Jest to książka dla młodzieży stworzona jako przeróbka popularnej bajki Kopciuszek. W bajkach zawsze jest tak, że piękna księżniczka zakochuje się w księciu i żyją długo i szczęśliwie. Jednak czy bajki mają swoje odniesienie do prawdziwego życia?  Utwór „Brzydsza siostra” opowiada o 17-letniej Mattie Lowe, która nie wygląda i nie zachowuje się jak księżniczka z bajki. Jest leniwa, roztargniona i nie jest typem popularnej dziewczyny w szkole. Mattie żyje w cieniu swojej przyrodniej siostry. Ella to przepiękna blondynka o nienagannej figurze. Jest wegetarianką, a swój wolny czas poświęca na wolontariat i pracę. Co najgorsze Elli chłopakiem jest Jake Kingston, najprzystojniejszy chłopak w szkole. Zmęczona czekaniem na księcia z bajki Mattie zamierza startować na przewodniczącą szkoły. Nieważne, że jej siostra ma najcudowniejszego chłopaka, o którym Mattie może tylko pomarzyć. Przecież to ona będzie rządzić całą szkołą.
Książka nie przypadła mi do gustu. Sądzę, że na początku autorka za bardzo chciała podkreślić to jak głównej bohaterce podoba się pewien chłopak. Później już się to unormowało, ale wcześniej było to po prostu irytujące. Książka jest przewidywalna i oczywista. Łatwo jest domyślić się zakończenia i decyzji podejmowanych przez bohaterów. Uważam, że materiał dodatkowy, który znajduję się po zakończonej historii i przedstawia perspektywę jednego z bohaterów jest niepotrzebny. Wolałabym, gdyby autorka zostawiła czytelnika z własnymi przemyśleniami o książce, a nie usprawiedliwiała czyny i postępowania jednego z bohaterów.
Zaletami książki jest to, że przedstawia ciekawą przeróbkę bajki Kopciuszek i jest napisana łatwym językiem. Polecam książkę „Brzydsza siostra” osobom, które lubią retellingi baśni i rozbudowane wątki romantyczne.