<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Marzec 2016

Nowości Czytelni - marzec 2016

 

 

Montelatic Joanna - Twórczość prozatorska Wandy Karczewskiej


Jest to próba usytuowania pisarstwa Wandy Karczewskiej na mapie prądów, tendencji ideowych i artystycznych, mód literackich, teorii i filozofii XX wieku. Autorka książki poddaje analizie nie tylko jej dokonania artystyczne, lecz także intymne zapiski oraz bogatą prywatną korespondencję, którą Wanda Karczewska prowadziła z najważniejszymi personami ówczesnego życia kulturalnego.
[cyt www.empik.pl]

 

Sygn.44813/w


Furmanik-Kowalska  Magdalena - Uwikłane w kulturę: o twórczości współczesnych artystek japońskich i chińskich

Książka ilustruje, w jaki sposób współczesne japońskie i chińskie artystki wykorzystują charakterystyczne dla swoich krajów symbole oraz elementy tradycji kulturowej, a także jak przeciwstawiają się uznanym przez ich rodzime społeczeństwa wzorcom kobiecości.  
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

 

Sygn.44814/w



Dąbrowska Teresa - Warszawa literacka lat międzywojennych


Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały. Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy. Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.
[cyt.  www.matras.pl]

Sygn.44815/w



Współczesne teorie socjologiczne: antologia tekstów. T. 1


W antologii udostępniamy „w pigułce” całą serię, w ramach której opublikowaliśmy dotychczas 24 książki autorskie. Na dwa tomy składają się rozdziały najistotniejsze z punktu widzenia proponowanych w nich koncepcji teoretycznych. Ogrom wiedzy, pomysłów interpretacyjnych, sposobów myślenia poszczególnych autorów uporządkowany jest w następujący sposób. W I tomie zawarte są teksty dotyczące analizy zjawisk społecznych z dwóch perspektyw: po pierwsze – od strony człowieka jako istoty społecznej, jego tożsamości, uczestnictwa w interakcjach międzyludzkich i sieciach społecznych, po drugie – od strony pokazania sposobów konstruowania teorii socjologicznej w rozumieniu przede wszystkim ogólnych i możliwie systematycznych wyjaśnień oraz interpretacji zjawisk i procesów społecznych.
[cyt.  www.nomos.pl]

Sygn.44816 T. 1



Współczesne teorie socjologiczne: antologia tekstów. T. 2


W tomie II proponujemy ujęcia teoretyczne, nawiązujące do strukturalnych i świadomościowych procesów makrospołecznych, popularnie też czasem określany jako nurt makrosocjologiczny.  W wielu przypadkach uczonych, autorów książek serii WTS, można zaliczyć do kilku nurtów badawczych, przeplatających się, czasem zanikających i potem powracających w nowej postaci. Nie wszyscy z naszych autorów mogą być zresztą w ogóle przyporządkowani do jakiejś jednoznacznej, szerszej orientacji teoretyczno-metodologicznej. Zdając sobie sprawę z tego, że każde uporządkowanie może być dyskusyjne, i że w jakiejś mierze jest arbitralne, jednocześnie mamy nadzieję, że proponowana antologia stanie się zasobem podręcznej wiedzy prezentującej szczególnie nośne w socjologii wizje rzeczywistości społecznej, takie, które pozwalają lepiej rozumieć dzisiejszy i przyszły Świat.  
[cyt.  www.nomos.pl]

Sygn.44816 T. 2



Wybór tekstów z dziejów języka polskiego. [1], Do połowy XIX w.


Dwutomowa antologia pod red. prof. Marka Cybulskiego przynosi uporządkowany chronologicznie zbiór ponad pięciuset tekstów polskich. Obejmuje ogół piśmiennictwa, utrwala w całości lub we fragmentach teksty od najstarszych po współczesne: od średniowiecznej bulli papieskiej do internetowego flejmu. Zawiera zabytki kanoniczne, powszechnie znane, ale także dotąd niepublikowane i trudno dostępne; teksty wybitne i nietypowe oraz niewybitne i typowe: wielką poezję i nieudolną rymowankę, artykuł sławnego uczonego i pracę domową ucznia-nieuka. Odkryjemy zabawny barokowy przepis kucharski i ponury list skazańca pisany w dniu egzekucji; sensacyjny protokół sprawy o czary i pedantyczny regulamin strzelania z muszkietu. Odnajdziemy świadectwa ekspansji i porażek naszego języka, grzęźnięcia w prymitywie i dorastania do nowoczesności; ulegania obcym wpływom i wybijania się na językową niepodległość.
[cyt.  www.cyfroteka.pl]

Sygn.44818 T. 1



Wybór tekstów z dziejów języka polskiego. [2], Od połowy XIX w.


Książka umożliwia śledzenie ewolucji stylów funkcjonalnych, społecznych odmian języka, świadomości językowej i wiedzy o języku. Informuje o sytuacji językowej w Polsce, o polityce językowej Polaków i wobec Polaków. Pokazuje ewolucję fonetyki, gramatyki, słownictwa i ortografii. Teksty opatrzono omówieniami zjawisk, które w nich wystąpiły lub które stanowiły dla nich konteksty. Wyjaśnienia te umieszczono w komentarzach, przypisach, słownikach i w indeksie.
Wybór… ma przede wszystkim pomóc studentom i pracownikom filologii polskiej w studiowaniu i nauczaniu historii języka, gramatyki historycznej, stylistyki, retoryki, leksykologii, genologii, dialektologii, ale z pewnością zainteresuje każdego, kogo fascynują sprawy Polski i Polaków.
[cyt.  www.cyfroteka.pl]

Sygn.44818 T. 2



Rożek Michał - Z dziejów sztuki polskiej: X-XVIII wiek


Książka przeznaczona jest dla interesujących się sztuką, dla uczniów ostatnich klas szkół średnich, którzy przygotowują się do studiów na akademickich uczelniach, gdzie wymagana jest podstawowa znajomość wiedzy o sztuce. Potrzebna też będzie tym wszystkim, którzy uczęszczają na wykłady z historii sztuki na kierunkach humanistycznych wyższych uczelni. Obok zagadnień artystycznych autor zamieścił w niniejszej pracy wszelkiego typu zagadnienia techniczne związane z architekturą, rzeźbą , malarstwem i rzemiosłem artystycznym.
[cyt.  www.ewydawnictwowam.pl]

Sygn.44820/w



Zieliński Jarosław - Złota 44 i inne warszawskie niebotyki


Książka jest gruntownym opracowaniem historycznym, architektonicznym oraz urbanistycznym. Wypełnia lukę w literaturze poświęconej historii warszawskich wysokościowców.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

 

 

Sygn. 44821



Gomulicki Juliusz Wiktor - Aleje czarów: spacery, sylwety, zagadki i zwierzenia literackie


Zbiór esejów wybitnego polskiego filologa, edytora, bibliofila i varsavianisty, podzielony na: Spacery literackie, Sylwety i portrety, Zagadki literackie, Varsaviana i O sobie. Z każdego z tych rozdziałów, jak mówi sam Autor, "wyziera coś czarownego albo czarodziejskiego" - czy to będzie spacer Traktem Królewskim, Mazowiecką, czy opowieść np. o Julianie Wołoszynowskim lub Adamie Mauersbergerze, czy też o sobie samym, rozwiązującym skomplikowane zagadki tekstologiczne i interpretatorskie.
[cyt.www.lubimyczytac.pl]


Sygn.44822/w



Buś  Marek - Idee i formy: studia i szkice o Norwidzie


Kluczowy temat nowej książki Marka Busia decydujący o jej jednolitości (i poznawczej wartości) wiąże się z fundamentalnym pytaniem „jak czytać    Norwida?". To pytanie autor książki stawia i rozważa na kilka sposobów. Po pierwsze: przedstawiając własną lekturę konkretnych wierszy poety i własne, syntetyczne spojrzenie na całość jego dzieła. Po drugie: rekonstruując poglądy samego poety na problem czytania. Po trzecie: przyglądając się temu, co o sposobach czytania Norwida (i płynących z tego pożytkach) mówią współcześni nam badacze. Po czwarte: analizując praktyki lekturowe i edytorskie innych norwidologów. Po piąte: zastanawiając się nad kwestią trudności Norwida która niezwykle mocno wpłynęła na sposoby jego rozumienia.
[cyt.  www.tnkul.pl]

Sygn. 44823/w



Sosnowska  Dorota - Królowe PRL: sceniczne wizerunki Ireny Eichlerówny, Niny Andrycz i Elżbiety Barszczewskiej jako modele kobiecości


Autorka analizuje wybrane role trzech wielkich aktorek na szerokim tle społecznym, politycznym i kulturalnym, umieszczając każdą z ról w odpowiednim kontekście: utworów artystycznych, wydarzeń historycznych oraz przemian społecznych. Główny materiał badawczy stanowią recenzje omawianych spektakli, które Dorota Sosnowska analizuje nie tylko pod kątem rekonstrukcji przedstawienia i wybranej roli, ale także używanych przez recenzentów skojarzeń, metafor i kontekstów. Książka skierowana zarówno do środowiska teatralnego – badaczy i widzów niejednokrotnie pamiętających jeszcze trzy wybitne aktorki, jak i do szerokiej grupy czytelników zainteresowanych epoką PRL. Książka ma charakter naukowy, jednak poruszana tematyka i metodologia sprawiają, że jest przesycona także narracją biograficzną, wartką opowieścią o czasach PRL, ówczesnym teatrze i jego twórcach.
[cyt.  www.wuw.pl]

Sygn.44824/w