<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Styczeń 2016

Nowości Czytelni - styczeń 2016

 

 

Wysłouch Seweryna- Narracje małe i duże


Książka zawiera interpretacje dwudziestowiecznych utworów prozatorskich. Inspirowane są one potrzebami dydaktyki i popularyzacji wiedzy. Preferencjami wybranych do interpretacji tekstów jest autorska fascynacja i ciekawość. W pracy poddano interpretacji m.in. tak różne utwory jak „Bramy raju” Andrzejewskiego, „Wolna trybuna” Skrzyposzka, „Lament” Terleckiego, „Opowieści kosmikomiczne” Calvino, „Turbot „Grassa czy „Rozmowa w Katedrze” Vargasa Llosy.
[cyt www.gandalf.com.pl]

 

Sygn.44789/w


Starzyński Mikołaj - Nowy Ateizm: analiza krytyczna

To książka wyjątkowa na naszym rynku. Ukazuje ona bowiem Nowy Ateizm nie z perspektywy wyzwań, jakie stawia on wierze, lecz z perspektywy głoszonego przezeń systemu wartości i skrytego za nim projektu zmian kulturowych. Pozwala to nie tylko obserwować mechanizmy "uświęcenia" ateistyczno-racjonalistycznych systemów, ale też pokazuje, czym może grozić fetyszyzacja nauk ścisłych, idei postępu i innych budujących ruch aksjomatów. Równie cenne są rozważania autora na temat "ateistycznej duchowości", a zwłaszcza postaw wobec śmierci czy też etyki.
[cyt www.gandalf.com.pl]

Sygn.44790/wWittgenstein Ludwig - O pewności


W dziele „O pewności” Wittgenstein omówił słynny artykuł G.E. Moore'a zatytułowany „Obrona zdrowego rozsądku”. Wittgenstein wykazał, że język kontaktuje się ze światem za pomocą pewnych banalnych, oczywistych zdań, które są bezpodstawne. Zdania te nie są uzasadnione i nie wymagają uzasadnienia; nie ma też żadnego powodu, by w nie wierzyć. Zdań takich jak: „To jest ręka”, „Tu jest biblioteczka” i „To jest krzesło” uczymy się na kolanach rodziców i po prostu nie ma sensu w nie wątpić. Nie możemy uzasadnić twierdzenia „To jest ręka” w sensie, że jest to bezpodstawne przekonanie, przekonanie, które wyznaje się bez żadnych uzasadniających je argumentów.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44791/wArcimowicz Jolanta, Bieńko Mariola, Łaciak Beata – Obyczajowość polska początku XXI wieku: przemiany, nowe trendy, zróżnicowania


Książka jest niezwykle ciekawym opracowaniem powstałym na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2012–2014 przez doświadczone autorki o cenionym warsztacie naukowym.
Autorki w przedstawianej pracy podjęły się zbadać na początku XXI wieku zróżnicowania obyczajów codziennych i odświętnych, prywatnych i dotyczących sfery publicznej, pokazując wzory obyczajowych praktyk w wybranych dziedzinach – medialnej, kulinarnej, urzędniczej.
[cyt.  www.ksiegarnia.pwn.pl]

Sygn.44792/wOd Ibsena do Aho: filmowe adaptacje literatury skandynawskiej


Od Ibsena – przez buntowniczą Lindgren i mrocznego Larssona – do Aho. Zbiór tekstów poświęconych filmowym adaptacjom literatury szwedzkiej, duńskiej, farerskiej, norweskiej, islandzkiej i fińskiej, zrealizowanych przez reżyserów skandynawskich. Oprócz czołowych polskich znawców kultury, literatury i kinematografii skandynawskiej autorami tego tomu są również wybitni filmoznawcy duńscy i szwedzcy. Ciekawa propozycja dla kinomanów i dla wszystkich zainteresowanych kulturą naszych północnych sąsiadów.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44793/wHollender Barbara - Od Wajdy do Komasy. Cz. 1


Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? I dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”? Opowieść o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

 

Sygn.44794 T. 1Odkrywanie żydowskiej Pragi: studia i materiały


Warszawska Praga zawsze pociągała miłośników stolicy odmiennością swego oblicza. Miało ono także pewien rys tajemniczości, jako że do dnia dzisiejszego nie doczekało się portretu mogącego satysfakcjonować wszystkich Czytelników interesujących się dziejami Warszawy. W książce tej znajdziecie Państwo nie tylko ważne i interesujące teksty o historii i życiu Żydów od początków ich obecności na prawym brzegu Wisły, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, ale też poświęcony im pierwszy obszerniejszy polski tekst z 1916 roku we współczesnym opracowaniu naukowym oraz wybór materiałów, w których żydowscy mieszkańcy Pragi przemawiają własnym głosem
[cyt.  www.empik.com ]

Sygn.44795/wGrynberg  Henryk - Pamiętnik 2


Autorski wybór zapisków wybitnego prozaika, poety i eseisty z lat 1954–2010. Pasjonująca wędrówka po tematach i wątkach: od dzieciństwa autora, przez jego pracę w warszawskim Teatrze Żydowskim, aż po występy w USA, skąd postanowił nie wracać. „Pamiętnik” to zapis myśli emigranta, który oswaja się z nowymi warunkami życia. To notatki erudyty, który dzieli się wrażeniami z lektur. To wspomnienia człowieka kultury, pełne środowiskowych „smaczków”. Wreszcie – to ważny komentarz do szeroko pojętej sprawy żydowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Holocaustu i marca 1968 roku.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]]

Sygn.44710 T. 2Stempowski Jerzy - Po powodzi: eseje i dzienniki podróży


Książka zawiera wybrane eseje, dzienniki podróży i drobne szkice-varia, publikowane w „Kulturze” i w wydawnictwie Instytutu Literackiego w latach 1946-1969.
[cyt.  Okładka]


 

Sygn.44797/wSobczak Paweł Maurycy  - Polscy pisarze wobec faszyzmu


Autorowi chodzi nie tylko o to, jak widzieli polscy pisarze hitleryzm i III Rzeszę, ale także jak postrzegali faszyzm włoski i Włochy Mussoliniego. Pawła Sobczaka interesuje też to, jak polscy pisarze wyobrażali sobie faszyzm jako taki, czy potrafili rozpoznać modernistyczny i totalitarny charakter doktryny faszystowskiej i na ile sami faszyzmowi lub „ideologiom faszyzującym” się poddawali, a na ile im się opierali.
[cyt. Okładka]


Sygn.44798/wMazal Tomáš - Praga z Hrabalem oraz podróż śladami pisarza po Czechach i Morawach


Ten przewodnik po miejscach, które Bohumil Hrabal odwiedził, w których na jakiś czas się zatrzymał, gdzie pracował lub mieszkał, został wzbogacony o krótkie fragmenty utworów pisarza, cytaty, które nawiązują do opisanych tu miejsc.
[cyt.  Okładka]
Sygn.44799/wPrawo i literatura: szkice


Badania nad związkami prawa z literaturą prowadzone są od kilkudziesięciu lat w wielu krajach. W niektórych z nich (…) powstały poważne ośrodki naukowe zajmujące się tą tematyką oraz bogata literatura przedmiotu.
[cyt.  Okładka]
Sygn.44800/w