<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Wrzesień 2015

Nowości Czytelni - wrzesień 2015

 

 

Kubiak Anna - Inne śmierci: antropologia umierania i żałoby w późnej nowoczesności


Twierdzenie o tabu śmierci we współczesnej kulturze należy odłożyć do lamusa. Kostucha przemawia dziś wieloma językami – przez media, psychoterapeutów, tanatologów, nowe formy danse macabre w sztuce wysokiej i kulturze popularnej, debaty o eutanazji, narracje o doświadczeniach śmierci klinicznej, dzienniki chorych, a także nowe role odgrywane przez trupa. Nie znaczy to, że śmierć nie jest czasem skrywana ani że zawsze do jej opisu znajdujemy właściwe słowa. Nie podejmujemy tego tematu na salonach (poza sytuacją zgonu celebryty), a samo umieranie zamyka się najczęściej w gettach hospicjów, domów opieki i za parawanem w szpitalach. Niechętnie też widziane jest sąsiedztwo domu pogrzebowego czy krematorium. Książka przybliża odpowiedź na pytanie: jaka jest więc ponowoczesna śmierć?
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44740


Musiał Maciej - Intymność i jej współczesne przemiany: studium z filozofii kultury

Pracę (…) Macieja Musiała oceniam wielce pozytywnie za jej intelektualny potencjał, solidność i konsekwencję, z jaką autor stara się zawsze konkluzywnie porządkować wszystkie wątki rozważań. Co więcej, doktorantowi udało się pokazać, że wbrew poglądom wielu przedstawicieli współczesnej polskiej humanistyki, potencjał zawarty w społeczno-regulacyjnej koncepcji kultury Jerzego Kmity jest stale źródłem inspiracji i sprawdza się także w obszarach płynnej nowoczesności, która wbrew pozorom wcale nie przypomina „ruchów Browna”, a jej niestabilność daje się analizować w sposób systemowy i porządkować teoretycznie .
[cyt.  www.universitas.com.pl]

Sygn.44741Stefański Witold - Kilka uwag o bajkach


Bajki stanowią mądrość narodu. Ustalenie ich pierwotnego źródła jest zadaniem dość trudnym, lecz stanowi ciekawe zagadnienie do rozważań w kontekście badań kulturowych  i językoznawczych. W niniejszej książce, będącej autorskim wyborem bajek litewskich, niemieckich, portugalskich oraz egzotycznych, hinduskich i gruzińskich, czytelnik znajdzie ich tłumaczenie oraz analizę, które pokazują, jak uniwersalną kategorią kulturowo-literacką jest bajka. Autor skupia się zatem na dwóch aspektach, od strony językowej ukazuje różne sposoby przekładu i możliwości interpretacji tekstu literackiego, ponadto przedstawia możliwe omówienia praźródeł bajek w ujęciu kulturoznawczym.
[cyt.  www.wydawnictwoumk.pl]

Sygn.44742Sala Bartłomiej Grzegorz – Księga smoków polskich


„Księga smoków polskich” to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając do źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami.
[cyt.  www.empik.com.]

Sygn.44743Kultury kontestacji: dziedzictwo kontrkultury i nowe ruchy społecznego sprzeciwu


Tematem tekstów jest problematyka obecności dziedzictwa klasycznej kontrkultury we współczesności, a zwłaszcza w nowych ruchach społecznego sprzeciwu oraz innych wariantach kontestacji kultury dominującej. Książka jest skierowana do wszystkich zainteresowanych społeczno-kulturowymi wymiarami kontestacji, nowymi ruchami społecznego sprzeciwu oraz szeroko pojmowaną kontrkulturą.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44744Spengler Oswald - Lata decyzji: Niemcy a bieg dziejów powszechnych


„Lata decyzji”, książka Oswalda Spenglera, niemieckiego filozofa kultury, w okresie publikacji przewyższyła, jeśli chodzi o nakłady i popularność, „Zmierzch Zachodu”, z którego dziś Spengler jest najbardziej znany. W tym dziele Spengler zajmuje się ogólnie opisem sytuacji polityczno-społecznej w świecie lat 30. XX wieku, rysuje apokaliptyczny obraz przyszłych wojen i rewolucji (klasowej i rasowej) i zapowiada, oczywiście, „zmierzch”, a nawet upadek Zachodu. W przedmowie z lipca 1933 roku pisał: „narodowy przełom 1933 roku był doniosły”. Nie jest to jednak książka nazistowska: powstała w większości przed przejęciem władzy przez Adolfa Hitlera i jest zupełnie niezgodna z ideologią nazizmu mimo retoryki „rasy”, „kolorowych” czy „bolszewizmu”.
[cyt.   www.altheia.com.pl]

Sygn.44745Żurawski Mariusz – Literatura czerwonego dworu


Książka jest próbą odtworzenia realiów rosyjskiej wojny domowej z kart powieści radzieckich i jednocześnie próbą zobrazowania mitów, jakie wytworzyła partia bolszewików w celu umocnienia swojej władzy. Opowiada również o sposobach manipulacji historią za pośrednictwem literatury. Ten problem nie był wcześniej podejmowany przez polską historiografię.
[cyt. www.gandalf.pl]

Sygn.44746Gapiński Bartłomiej - Ludzie starzy na polskiej wsi od schyłku XIX wieku po rok 1939


Autor jest historykiem i socjologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią społeczną Polski XIX i XX wieku. Jest autorem m.in. pionierskiej pracy o życiu religijnym prostych ludzi w PRL, problemów sfery sacrum i jego relacji do spraw życia codziennego.
[cyt.  www.empik.com.]

Sygn.44747Taborska Halina - Miasto, które nie zginęło: ludność cywilna Warszawy 1939-1945 i pomniki jej poświęcone


Niepokonana stolica Polski lat 1939-1944 żyje w pamięci indywidualnej i grupowej, w narodowych rytuałach i w krajobrazie miasta. Niewiele jest jednak prac poświęconych pomnikom dedykowanym cywilnym ofiarom wojny. Poniższy tekst napisany został z myślą o ludziach, którzy obok tych pomników przechodzą, ale także i tych, którzy być może nigdy ich nie odwiedzą. Zrodził się z pragnienia, aby pamięć o zgładzonej ludności Warszawy zajęła należne jej miejsce w narracjach o miastach Europy ciężko doświadczonych w drugiej wojnie światowej.
[cyt.  www.matras.pl]

Sygn.44748Napiórkowski Marcin - Mitologia współczesna: relacje o poczynaniach i przygodach krajowców zamieszkałych w globalnej wiosce


Praca (…) odwołuje się do „całej jaskrawości” naszego codziennego bytowania, a ze względu na rodzaj fenomenów kulturowych, które badacz poddaje antropologicznej interpretacji, będzie atrakcyjna nie tylko dla akademickich socjologów czy antropologów, ale również dla czytelników popularnych magazynów i miłośników seriali.
[cyt.  Okładka]

Sygn.44749Lehr Urszula - "Ojczyzna przesiedlona": identyfikacja kulturowa polskich emigrantów wojennych w Londynie w perspektywie pokoleniowej: etnologiczne studium przypadku


Praca prof. U. Lehr to znakomite, wręcz fascynujące studium fenomenalnej polskiej zbiorowości emigracyjnej w Londynie. Praca imponuje bogactwem materiału i głębią analiz, wielką erudycją ogólną. Autorka stworzyła dzieło, które zapełnia dotkliwą lukę w naszej wiedzy o Polakach poza krajem - z recenzji prof. zw. dr hab. Ryszarda Kantora (Instytut Studiów Międzykulturowych, Uniwersytet Jagielloński)
[cyt.  www.universitas.com.pl]

Sygn.44750Chomątowska-Szałamacha Beata - Pałac: biografia intymna


Czy można z czułością napisać o gmachu? Można, nowa książka Beaty Chomątowskiej jest tego wyraźnym przykładem. To jedna z dwóch publikacji, które ukazują się w sześćdziesiątą rocznicę otwarcia warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Zanim poznamy reportaże Wydawnictwa Czarne o tym specyficznym obiekcie, warto zwrócić uwagę na "Pałac. Biografia intymna" - opowieść wyzwalającą wyobraźnię tak jak myślenie o budynku, który powstał z marzeń idealistów socrealizmu, i stał się dwuznacznym symbolem: z jednej strony potęgi i rojeń o wielkości pośród powojennych ruin, z drugiej przecież przykrej pamięci i bolesnych wspomnień.
[cyt.  www.krytycznymokiem.blogspot.com]

Sygn.44751