<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Sierpień 2015

Nowości Czytelni - sierpień 2015

 

 

Koczanowicz Leszek - Polityka dialogu: demokracja niekonsensualna i wspólnota krytyczna


Dialog nie musi z konieczności prowadzić do porozumienia, natomiast  gwarantuje lepsze rozumienie. Ta intuicja leży u podstawy filozoficznego eseju Leszka Koczanowicza. Polityka dialogu to próba spojrzenia na demokrację jako na system polityczny, który nie gwarantuje konsensusu, lecz zapewnia lepsze rozumienie stron konfliktu. Czerpiąc z tradycji amerykańskiego pragmatyzmu oraz myśli Michaiła Bachtina, autor przygląda się szerokiemu spektrum teorii demokracji: od teorii demokracji deliberatywnej, które zawsze szukają możliwego porozumienia, po perspektywy wiążące demokrację z nieusuwalnym antagonizmem.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44728


Golka Marian - Samotność i sława


Samotność to jeden z najważniejszych problemów jednostek; sława to jedno z najdziwniejszych pożądań, a także jeden z najciekawszych przejawów kultury. O samotności może wypowiadać się każdy, natomiast o sławie – nieliczni. Niemal wszyscy znają gorycze (tylko niekiedy słodycz) samotności. Mało kto zna smak sławy – zarówno ten powabny, jak i ten przykry. To często odczuwany dylemat i paradoks: wielu ludzi marzy zarówno o sławie, jak i samotności. Jednocześnie wielu ludzi czuje się nieszczęśliwymi i wtedy, gdy są samotni, a chcieliby doznać jakiegoś sukcesu, i wówczas, gdy są sławni i brakuje im samotności. Samotność zazwyczaj pojawia się sama. Nadchodzi niespodzianie lub skrada się powoli, zaskakuje lub przyzwyczaja. O sławę trzeba zagrać z losem, co czasem się udaje, jednak zazwyczaj – nie. Grając o nią bez szczęścia, można spodziewać się jeszcze głębszej samotności, bo zabarwionej rozgoryczeniem.
[cyt.  Wstęp]

Sygn.44729Majewski Jerzy Stanisław - Spacerownik: Pałac Kultury i Nauki: socrealistyczna Warszawa


Gdy go otwarto 60 lat temu był najwyższym budynkiem w stolicy i w całej Polsce. Od tamtej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Żaden powojenny budynek w Polsce nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń. W 1955 r. przed Pałacem Kultury i Nauki defilowała lewicowa młodzież, która z różnych stron świata zjechała do Warszawy na swój festiwal. Rok później w tym samym miejscu nieprzebrane tłumy wiwatowały na cześć nowego przywódcy Władysława Gomułki i zapowiadanej przez niego politycznej odwilży.  Pałac Kultury i Nauki to również obiekt wywołujący największe emocje – od podziwu po niechęć i żądanie rozbiórki. Wielu ludziom, zwłaszcza starszego pokolenia, wciąż kojarzy się z czasami stalinowskimi.
[cyt.  www.kulturalnysklep.pl]

Sygn. Podr. 94(438) Warszawa. Szkoły. Instytucje kulturySpołeczeństwo polskie w latach 1980-1989


Publikacja jest pokłosiem zorganizowanej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN konferencji naukowej „Społeczeństwo polskie w latach 1980–1989”, która odbyła się w maju 2013 roku. Miała ona charakter interdyscyplinarny – oprócz historyków wzięli w niej udział reprezentanci innych nauk humanistycznych i społecznych: socjologii, antropologii, prawa i kulturoznawstwa. Większość artykułów opublikowanych w niniejszym tomie stanowi rozwinięcie wygłoszonych na niej referatów.
[cyt.  www.ipn.gov.pl]

Sygn.44731Tyszkowska-Kasprzak Elżbieta - W poszukiwaniu sensu: o prozie Siergieja Dowłatowa


Książka poświęcona jest twórczości jednego z najciekawszych, a zarazem najważniejszych pisarzy rosyjskich II połowy XX wieku — Siergieja Dowłatowa (1941–1990). Spod warstwy humoru, jakim przepełnione są jego utwory, autorka wydobywa problematykę egzystencjalną, której inni, skądinąd liczni badacze nie poświęcali dotąd większej uwagi.
[cyt.www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44732Plesnar Łukasz A. - Ziemia niczyja, ziemia obiecana: obraz granicy w literaturze amerykańskiej


Historia Stanów Zjednoczonych do końca XIX wieku to w dużej mierze dzieje przesuwania się granicy cywilizacji euroamerykańskiej ze wschodu (znad wybrzeży Atlantyku) na zachód (ku brzegom Pacyfiku). Proces ten miał nie tylko charakter historyczny i geograficzny, lecz również kulturowy, osiągając wkrótce status narodowego mitu. Jako taki objawiał się on w różnorodnych artefaktach, przede wszystkim piśmienniczych, reprezentujących zarówno literaturę wysoką, jak i popularną, beletrystykę (fiction) i tzw. literaturę faktu (non-fiction).
[cyt. www.gandalf.com.pl]

Sygn.44733Barokowe dwory i pałace w Wielkopolsce 


Sygn.  44734        Znakowe wartości kultury
Ksiązka (…) jest lekturą nie tylko wartą uwagi, ale nawet (…) obowiązkową dla współczesnego humanisty (…) jest dobrym przykładem wykraczania poza ujmowanie języka w kategoriach obojętnych znaków.
[cyt. Okładka ]

Sygn.44734Judt Tony - Źle ma się kraj: rozprawa o naszych współczesnych bolączkach


Nie tylko żyjemy dziś bardzo niewłaściwie, ale błędny jest sam sposób myślenia o naszym życiu. W tej niezwykłej, krótkiej książce Tony Judt, jeden z czołowych współczesnych historyków i intelektualistów, wyjaśnia, jak znaleźliśmy się w obecnym stanie niebezpiecznego chaosu. Po mistrzowsku krystalizuje nasze dojmujące poczucie zbiorowego dyskomfortu i wskazuje drogę wyjścia.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44735Żydzi - problem prawdziwego Polaka: antysemityzm, ksenofobia i stereotypy narodowe po raz trzeci


Książka, którą czytelnik otwiera, to pierwsze opracowanie materiału, jaki przyniosły badania nad antysemityzmem w okresie 20 lat budowania demokracji w Polsce.
[cyt. Okładka]

 

Sygn. 44736Piwkowska Anna - Achmatowa, czyli Rosja


Anna Achmatowa − czarny łabędź, kobieta intrygująca powierzchownością i zachowaniem, poetka autonomiczna w swojej twórczości i wyborach, choć doświadczająca najciemniejszych stron życia w XX-wiecznej Rosji. Kto może opisać historię poety lepiej niż inny poeta?  O autorce książki Achmatowa, czyli Rosja Piotr Matywiecki powiedział: „Anna Piwkowska jest mistrzynią poetyckiej anegdoty. Potrafi z materii codziennego życia wykroić jakieś jedno, ledwo zauważalne zdarzenie, jakąś obserwację czegoś dziejącego się na uboczu spojrzeń − i w tak obramowanej chwili lirycznej zawrzeć wszystko, co najważniejsze”.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44737Zych Paweł - Bestiariusz słowiański: rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach


Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. (…) Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Witolda Vargasa Bestiariusz jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze.
[cyt.  www.empik.com]

Sygn. 44738Irzyk Zbigniew - Bywało zabawnie


Zbigniew Irzyk obecny jest w naszej literaturze od niemal sześćdziesięciu lat! To cała epoka, a nawet - mając na uwadze miniony XX wiek - kilka epok. Czas bowiem niebywale przyspieszył, także w dziedzinach, które przez stulecia należały do najbardziej trwałych, jak kultura duchowa, a wraz z nią sztuka.
[cyt.  www.empik.com]

Sygn.44739