<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Styczeń 2015

Nowości Czytelni - styczeń 2015

 

 

Mendoza Plinio Apuleyo- Márquez: listy i wspomnienia


Plinio Apuleyo Mendoza mawia, że jego przyjaciel Gabriel Garcia Marquez, zmarły niedawno powieściopisarz, uwielbiany przez miliony czytelników na całym świecie, czasami uwalniał się od ciężaru swojego własnego mitu i tak po prostu ponownie stawał się zwykłym, prostolinijnym Gabo. Książka ta opowiada właśnie o tych momentach. O prawdziwym Gabo, jakiego znał jedynie krąg jego najbliższych przyjaciół. To wzruszający, a czasem zaskakujący portret kolumbijskiego pisarza, od jego początków jako ambitnego dziennikarza, po wyniesienie go na ołtarze literatury, kiedy przyznano mu Literacką Nagrodę Nobla.
[cyt.  Okładka]

Sygn.44644


Manowiecka Ewa - Warszawa Marii Dąbrowskiej: portret miasta w zwierciadle literatury

Cytaty, na których oparta jest książka opowiedzą czytelnikom o związkach Marii Dąbrowskiej z Warszawa i o utworach poświęconych stolicy. Jeśli trafiają się „niewarszawskie” wydarzenia, to tylko te, które miały istotny wpływ na jej życie i pisarska karierę. Maria Dąbrowska, z urodzenia kaliszanka, była związana z Warszawą przez sześćdziesiąt lat, a 37 lat spędziła w mieszkaniu przy Polnej 40. W stolicy przeżyła dwudziestolecie międzywojenne, okupacje, Powstanie i trudne lata odbudowy. Chociaż ostatnie lata życia spędziła w podwarszawskim Komorowie, sercem czuła się warszawianką. Kochała to miasto.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44645Cegielski Tadeusz- Detektyw w krainie cudów: powieść kryminalna i narodziny nowoczesności 1841-1941P


Rzecz o detektywach XIX i XX wieku, pasjonująca wędrówka po dziejach literatury i kultury. Książka profesora Tadeusza Cegielskiego opowiada o tym, jak w nierozerwalny sposób sprzęgły się losy nowoczesnej cywilizacji oraz kultury popularnej. „Detektyw w krainie cudów” mówi o literaturze, która nie tylko świat odwzorowywała, ale i wręcz kształtowała, oraz o słynnych pisarzach i znanych wydawcach. Jak się okazuje, bohaterowie kryminałów, choć obdarzeni tylko symbolicznym życiem, potrafili wpływać na życie rzeczywiste.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44646Fidelis Małgorzata– Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce


Książka autorki zajmującej się m.in. problematyką gender, dowodząca, że kobiety odegrały ważną rolę w tworzeniu społeczeństwa komunistycznego. Na początku lat 50., w następstwie szybko postępującej stalinowskiej industrializacji, doszło do masowego zatrudniania kobiet na stanowiskach tradycyjnie uważanych za męskie. Ale już w 1956 roku, te same zajęcia ponownie zaczęto uważać za "sprzeczne z naturą kobiety" - wedle nowych przywódców państwa, funkcje rozrodcze kobiet uniemożliwiały im wykonywanie takich prac. Jakie było źródło tej zmiany? Dlaczego odstąpiono od idei - jakkolwiek krzywo i brutalnie realizowanej - powszechnej równości? I co najważniejsze, dlaczego różnica płci staje się politycznie istotna w pewnych momentach bardziej niż w innych?.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44647Lipska Ewa – Czytnik linii papilarnych


Po pięciu latach od wydania „Pogłosu”, poprzedniego tomiku Ewy Lipskiej, wybitna poetka proponuje nowy — „Czytnik linii papilarnych”. Trzydzieści nowych, przejmujących i skłaniających do myślenia wierszy. Ewa Lipska znajduje w konkretnych sytuacjach, często z pozoru błahych, punkt zaczepienia – wyrwę uniwersalizującą jej spostrzeżenie. Dzięki nieoczywistemu detalowi ujawnia w codzienności dodatkowy, zaskakujący wymiar.
[cyt.  www.wydawnictwoliterackie.pl]

Sygn.44648Homo legens czy homo consumens: czytelnik i książka w XXI wieku Księga anegdot polskich


Otoczenie książki stanowią obecnie różnorodne przekazy medialne, z
którymi wchodzi ona w relacje, tworząc siatki wielowymiarowych powiązań, funkcjonujących de facto jako odrębne, złożone, wielomedialne teksty kultury. Procesy lektury przebiegają w kontekście różnych środków przekazu i kanałów komunikowania, które nigdy wcześniej w takim stopniu nie wpływały na samo funkcjonowanie i sposób użytkowania książki, a w  konsekwencji na transformację mentalności czytelników.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44649Alice Munro : wprowadzenie do twórczości


Alice Munro otrzymała Nagrodę Nobla jako mistrzyni gatunku, jakim jest opowiadanie. Ceniona jest za pozorną prostotę i klarowność swojej prozy, za psychologiczny realizm w opisach trudnych relacji i moralnych dylematów. Powiada się, że Munro ciągle podejmuje te same tematy, ciągle opisuje te same postaci, ale zawsze w inny sposób.
[cyt.  Wstępu ]

 

Sygn.44650Chadwick Whitney - Kobiety, sztuka i społeczeństwo


Książka ta w zamierzeniu ma być ogólnym wprowadzeniem do historii aktywności kobiet na polu sztuki. Omawiam w niej artystki, które zdecydowały się zająć profesjonalnie malarstwem, rzeźbą bądź inną dziedziną, oraz ideologie, które narzucają kobietom taki a nie inny rodzaj produkcji i przedstawiania. Staram się w niej także rozpoznać najważniejsze problemy i nowe kierunki badań, które mają szansę wzbogacić studia historyczne na temat artystek i podsumować wyniki prac opublikowanych do tej pory.
[cyt.  Przedmowa autorki]


Sygn.44651Encyklopedia gender: płeć w kulturze


"Encyklopedia gender. Płeć w kulturze" to przystępnie napisane i obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki. W blisko 200 hasłach podsumowuje stan badań gender studies na Zachodzie i w Polsce; wyczerpująco i merytorycznie wprowadza w historię studiów feministycznych i queer.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]Sygn.44652Filiciak Mirosław - Dwa zero: alfabet nowej kultury i inne teksty


Jak technologie ery internetu zmieniają współczesną kulturę? Dwaj badacze mediów przyglądają się czasom, w których stare kategorie przestały pasować do wyłaniających się zjawisk. Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty to przystępny i wciągający przewodnik po nowej rzeczywistości, w której real miesza się z wirtualem, cyfrowe splata się z analogowym, a twórcy muszą na nowo ułożyć się z odbiorcami. Publikowane w latach 2009/2013 w internetowym magazynie dwutygodnik.com teksty składają się nie tylko na opis przemian związanych z nowymi technologiami, ale i na pozytywny projekt wykorzystania tych technologii do budowania bardziej otwartej i zróżnicowanej kultury życia codziennego.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]

Sygn.44653Czochralska, Barbara - Ktoś spoza planety  spotkania z Edwardem Stachurą


Edward Stachura jest najbardziej interesującym i najpopularniejszym poetą młodego pokolenia w Polsce. Książka „Ktoś spoza planety” ma charakter wspomnieniowy. Obejmuje moje spotkania i dyskusje z Edwardem Stachurą, zawiera także obszerną korespondencje z lat 1973-1979.
[cyt.  www.gandalf.com]Sygn.44654Majorek Marta - Kod YouTube: od kultury partycypacji do kultury kreatywności


Rola internetu w życiu społecznym poddawana jest analizie z różnych perspektyw. Z jednej strony badacze podkreślają znaczenie interakcji online i fakt uwolnienia jednostki przez nowe technologie komunikacyjne od ograniczeń fizycznych i czasowych w ich nawiązywaniu oraz możliwość kreowania w ten sposób różnego rodzaju społeczności. Z drugiej strony ogląd tego typu tendencji prowadzi do konstatacji, iż często relacje te przyjmują powierzchowny, niepozbawiony sztuczności charakter.
[cyt.  www.merlin.pl]


Sygn.44655