<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Listopad 2014

Nowości Czytelni - listopad 2014

 

 

Smalec Łukasz - Kultura strategiczna Stanów Zjednoczonych: u źródeł


Pod patronatem Centrum Inicjatyw Międzynarodowych  ukazała się ostatnio publikacja Łukasza Smalca, zatytułowana "Kultura strategiczna Stanów Zjednoczonych”. W swojej monografii Ekspert CIM ds. Bezpieczeństwa i Stanów Zjednoczonych analizuje uwarunkowania rozwoju kultury strategicznej Stanów Zjednoczonych, które miały decydujący wpływa na jej kształt. Publikacja stanowi jedno z pierwszych kompleksowych opracowań tego zagadnienia na polskim rynku wydawniczym.
[cyt.  www.centruminicjatyw.org.pl]


Sygn.44382


Chwiszczuk Rafał - Ulica Próżna i dzielnica żydowska w Warszawie

Jeśli pragnie się zrozumieć współczesne religijne życie żydowskie w Polsce, należy zapoznać się z jego przeszłością. Do roku 1939 gmina żydowska w Warszawie należała do największych i najdynamiczniejszych żydowskich gmin wyznaniowych na świecie. W Warszawie można było spotkać  wszystko, co było nieodzownie związane z żydowskim stylem życia, religią i tradycją: chasydów i Żydów świeckich, syjonistów i bundowców, koszerne restauracje i teatr w języku jidysz.
[cyt.  Fragment książki]

Sygn. Podr. 94(438)  Warszawa. UlicePiękno Juliusza Słowackiego. T. 1, Principia


Zamieszczone w książce teksty prześwietlają i odmieniają piękno przez wszelkie możliwe kategorie lektury pism Słowackiego. (…) W efekcie czytelnik dostaje do rąk rzetelną,  wielowątkową i poruszającą monografię kategorii estetycznej piękna odnoszonej do twórczości Juliusza Słowackiego. Otrzymuje potężną dawkę wiedzy na temat postaci poety, recepcji jego osoby przez współczesnych i przez „późnych wnuków”.
[cyt.  Okładka]

Sygn.44384 T.1Piękno Juliusza Słowackiego. T. 2, Uniwersum 


Opiniowany tom to część monumentalnej, trzytomowej edycji prac naukowych poświęconych twórczości Juliusza Słowackiego (1809-1849), polskiego „wieszcza”. Są one owocem Międzynarodowej konferencji Naukowej „Piękno Juliusza Słowackiego” (6-9 maja 2009, Białystok), upamiętniającej 200. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci poety.
[cyt.  Okładka]


Sygn.44384 T.2Bujnicki, Tadeusz – Na pograniczach, kresach i poza granicami: studia


Recenzowana książka ma być trzecim „ogniwem” cyklu, na który składają się już dwie opublikowane prace („Szkice wileńskie”, 2002 i „W Wielkim Księstwie Litewskim i w Wilnie”, 2010). (…) W sumie, zawartość poznawczą zawartych w tomie szkiców uważam za wysoce wartościową. To cenne opracowania historycznoliterackie, uważnie respektujące podłoże kulturowe i środowiskowe zjawisk artystycznych,  pograniczność i interferencje fenomenów duchowych i mentalnych, przestrzenność, nie tylko geograficzną, lecz także symboliczną i antropologiczną.
[cyt. Okładka]

Sygn.44386Kowalczykowa Alina - Wokół romantyzmu: estetyka, polityka, historia


Książka wybitnej badaczki literatury XIX i XX wieku, profesor Aliny Kowalczykowej, odsłania największe walory Jej pisarstwa, szerokie horyzonty intelektualne, erudycyjność, prostotę stylu. Przy tym wszystkim uderza szlachetność języka, ujmujący sposób prowadzenia narracji naukowej.
[cyt.   Okładka]Sygn.44387Kalicki Rajmund – Dziennik z zaświatów 


Ilekroć pojawiał się Stachura, redakcja ożywała; wśród śmiechów i gwaru poeta dopowiadał sensy po swojemu, w stylu rozwianym, podróżnym. Lekceważył myśli zastane. Do Stryjkowskiego, podeszłego w latach, wołał "cześć, stary" i wyciszał się dopiero przy Iwaszkiewiczu, czuł respekt. Andrzej Kijowski przyglądał się temu widowisku w milczeniu. Ja śmiałem się bezgłośnie, w sobie.
[cyt.  Okładka]Sygn.44388Puzyna Konstanty - Powrót Chrystusa


Esej poświęcony „Apocalypsis cum figuris”, ostatniemu przedstawieniu Jerzego Grotowskiego przed jego "wyjściem z teatru", został powszechnie uznany za najdoskonalszy opis tego słynnego dzieła. W znacznym stopniu wyznaczył nowy kierunek interpretowania prac teatralnych Grotowskiego, był także przełomem w myśleniu samego Puzyny, wyzbywającego się w olśniewającej formie swojego dotychczasowego sceptycyzmu.
[cyt.  www.gandalf.com.pl]


Sygn.44389Świat artystyczny i literacki w karykaturach Stanisława Jerzego Kozłowskiego: wystawa, 2-29 czerwca 2014, Muzeum Teatralne. Teatr Wielki - Opera Narodowa


W warszawskim Muzeum Teatralnym znajduje się zbiór czterdziestu czterech karykatur, których autorem jest Stanisław Jerzy Kozłowski. Większość datowana została przez samego artystę na 1915 rok. Karykatury przedstawiają znane i popularne w owym czasie osobistości świata teatralnego – aktorki i aktorów, reżyserów, dyrektorów scen warszawskich, autorów dramatycznych i krytyków teatralnych,  muzyków,  literatów oraz dziennikarzy.
[cyt.  Fragment  książki]

Sygn.44390Markuszewska Aneta - Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie: (1699-1714)


Królowa Maria Kazimiera Sobieska nie cieszyła się sympatią polskich poddanych i polskich historyków. A przecież była osobą ze wszech miar niezwykłą; obdarzona nie tylko wybitną urodą, ale też nieprzeciętnym umysłem, miała ogromne ambicje polityczne i należała do grona sawantek. Była przy tym kobietą spełnioną, kochaną przez swego drugiego męża Jana Sobieskiego i czułą matką gromadki dzieci. Doktor Aneta Markuszewska przedstawia jeszcze inne oblicze Marysieńki – wybitnej koneserki muzyki i mecenaski, która już jako królowa-wdowa realizowała swoje estetyczne ambicje rezydując w Rzymie (1699–1714). Wspierana przez syna Aleksandra Sobieskiego stworzyła w Palazzo Zucchari jeden z najważniejszych wówczas nie tylko w Wiecznym Mieście, lecz także w całej Italii teatrów operowych.
[cyt.  Okładka]

Sygn.44391Wierzbicki Andrzej - Etniczność i narody w Europie i Azji Centralnej: perspektywa teoretyczna i egzemplifikacyjna


Sygn. 44392        Wierzbicki Andrzej - Etniczność i narody w Europie i Azji Centralnej: perspektywa teoretyczna i egzemplifikacyjna
Przynależność etniczna i narodowa jednostek oraz zbiorowości nie stały się reliktem przeszłości. Mimo niesprzyjających warunków pozostają nadal żywe, a nawet zyskują na znaczeniu – w Europie Zachodniej i Środkowej jako reakcja na wszechogarniającą integrację i masowy napływ migrantów z innych kontynentów.
[cyt.  Okładka]

Sygn.44392Calhoun John C. - Filozofia polityki Johna C. Calhouna: zbiór tekstów


Autorzy skryptu  przygotowali obszerne kompendium wiedzy dla studentów kierunków  Logistyka Mediów oraz Dziennikarstwo i Medioznawstwo, a także kierunków pokrewnych.  
[cyt.  Okładka]Sygn. Podr. 0/9(03) Encyklopedie. Leksykony